W ciągu minionej dekady w Polsce nastąpił ogromny wzrost gospodarczy, od niedawna kraj znajduje się w gronie państw rozwiniętych. Z tego powodu obywatele się bogacą, mają więcej pieniędzy na mniej standardowe usługi, dlatego coraz częściej jadają w restauracjach.

Zarówno duże jak i małe miasta przezywają ogromny rozrost sektora gastronomicznego. Przedsiębiorcy, którzy dopiero otwierają własną restaurację często decydują się na franczyzę. Z czym wiąże się tego typu opcja?

Definicja pojęcia

Franchising jest rozwiązaniem powszechnym na zachodzie, również w gastronomii. W Polsce znana jest przede wszystkim z sieci sklepów spożywczych czy drogerii, jednak pojawia się coraz więcej restauracji spełniających znamiona definicji. System polega na nawiązaniu ścisłej współpracy pomiędzy właścicielem marki a osoba, która chciałaby otworzyć kolejny punkt pod jej szyldem. Franczyzodawca nie jest wspólnikiem franczyzobiorcy, podpisuje z nim jedynie umowę, która określa wszystkie warunki współpracy.

Typowym dla franczyzy jest system przestrzegania norm, charakterystycznych dla pierwowzoru. W przypadku sklepów dotyczy to sprowadzania tych samych towarów i oferowania ich w podobnych cenach. Natomiast jeśli chodzi o restauracje, franczyzobiorcy są zobowiązani umową do sprzedawania w nowym lokalu dań spełniających normy jakościowe i smakowe, w podobnych cenach i o tych samych nazwach. Ewentualne odstępstwa od normy zawsze muszą być konsultowane z franczyzodawcą i aneksowane w umowie.

Zalety franczyzy

Jeszcze do niedawna wszystkie gastronomiczne sieci franczyzowe dostępne w Polsce należały do międzynarodowych korporacji, dostępnych niemalże na całym świecie. Jednak obecnie sytuacja wygląda zgoła inaczej. W większych miastach w kraju, w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu, funkcjonują przedsiębiorstwa, które nagle stały się popularne. Założone od podstaw kilka lat temu obecnie są na tyle modne, że nie tylko właściciele otworzyli kolejne filie, ale również zainteresowali się franczyzą.

Jest to opcja atrakcyjna nie tylko dla właściciela marki, ale również początkującego restauratora. Nie musi się on martwić o wyrobienie renomy, bowiem zadbał już o to twórca sieci. Nie musi również zajmować się opracowywaniem receptur, które przypadną do gustu klientom, w nowym lokalu sprzedawać będzie dania takie same jak w głównym punkcie. Aby odszukać najlepszą opcję można przejrzeć oficjalną stronę stowarzyszenia franczyzodawców, które funkcjonuje w Polsce od 2010 roku.

Negatywne cechy układu

Oczywiście jak każde rozwiązanie biznesowe, również franczyza wiąże się z wadami, uciążliwymi dla niektórych. Przede wszystkim za możliwość zawarcia umowy na tych zasadach należy każdego miesiąca płacić właścicielowi marki. Ceny są indywidualne, wszystko zależy od renomy. Poza tym niektórym restauratorom z wizją może przeszkadzać konieczność przestrzegania identycznych receptur przy produkcji dań. Mało tego, większość franczyzodawców wymaga od współpracowników również zamawiania towarów u tego samego sprzedawcy.

Similar Posts