Herbata, oferowana np. przez Gradenowo,  to najprawdopodobniej najpopularniejszy napój na całym świecie. Delektując się jej smakiem dostarczamy jednocześnie do organizmu nie tylko niezbędną wodę, ale również wiele witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Niestety nie wszystkie rodzaje herbaty zawierają cenne dla zdrowia składniki. Czym zatem kierować się przy zakupie? Najlepsza będzie herbata w granulkach, w saszetkach czy liściasta?

Herbata w granulkach

Herbata w granulkach wytwarzana jest metoda mechaniczną – znacznie szybszą i tańszą. Składa się z małych kawałków, w zasadzie pozostałości po liściach herbaty, więc podczas parzenia naturalne olejki eteryczne, którym zawdzięczamy wspaniały smak słabiej wyparowują. Według klasyfikacji, herbata w granulkach to najgorszy z możliwych rodzajów herbat. Określana jest mianem pyłu herbacianego, czyli odpadkami pozostałymi po liściach herbaty.

Herbata liściastazdrowie

Jest znacznie lepsza nić herbata w garnulkach. Otrzymywana jest metodą tradycyjną. Z krzewów herbacianych zbierane są liście, które następnie układa się w ciemnym miejscu i suszy. Podczas takiego leżakowania liście przechodzą proces fermentacji i właśnie wtedy wytwarzają się odpowiedzialne za specyficzny herbaciany aromat olejki eteryczne. Następnie proces suszenia jest powtarzany, by w kolejnym etapie  móc poddać liście sortowaniu, krojeniu i przesiewaniu. Herbaty liściaste należą do najbardziej polecanych. Pakowane są w pudełka lub można kupić je na wagę. Klasa I (najlepsza) oznacza, że herbata zawiera pączki liściowe, najmniejsze listki i jasne końcówki. Klasa VI (ostatnia) to herbaty najgorsze w kategorii liściastych – składają się głównie ze słabo zwiniętych dużych liści, ogonków liściowych i końcówek pędów.

 

Similar Posts