Labioplastyka oznacza procedurę zmniejszenia asymetrii warg sromowych mniejszych – fałdów skóry znajdujących się po obu stronach otworu pochwy. Jest to najczęściej wykonywana zabieg chirurgii plastycznej u kobiet. Sprawdź, na czym polega zabieg i czemu panie zapisują się na tą operację.

Dlaczego zabieg jest popularny wśród kobiet?

Kobiety decydują się na ten zabieg z różnych powodów np.: odczuwania bólu podczas jazdy na rowerze lub podczas współżycia, świądu i podrażnień oraz samoświadomości. Labioplastyka jest procedurą, którą można wykonać w znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu ogólnym.

Na czym polega zabieg?

Procedura polega na skróceniu lub przekształceniu war sromowych mniejszych pochwy. Niepożądana tkanka jest odcinana za pomocą skalpela lub ewentualnie laserem, a następnie zszywana z pomocą rozpuszczalnych szwów chirurgicznych. Cała procedura zajmuje od około jednej do dwóch godzin. Niektóre pacjentki wracają do domu tego samego dnia. Po zabiegu rekonwalescencja może potrwać kilka miesięcy. W tym czasie należy:
– utrzymywać w czystości skórę, aby nie dopuścić do wystąpienia jej infekcji
– nosić luźną bieliznę i ubrania, aby zapobiec tarciu skóry
– unikać współżycia przez kilka tygodni
– używać przez kilka tygodni podpasek zamiast tamponów
Lekarz przekaże dodatkowe szczegółowe informacje dotyczące pielęgnacji okolic intymnych.

Jakie jest ryzyko powikłań po zabiegu labioplastyki?

Ryzyko związane z laparoskopią obejmuje większość procedur chirurgicznych, w tym wystąpienia krwawienia, krwiaków i zakażenia. Najczęstszym powikłaniem jest nadmierna resekcja fałdów skórnych. Może pojawić się uczucie przewlekłej suchości, obrzęku, bliznowacenia przy lub w pobliżu otworu pochwy i bólu podczas współżycia. Objawy te mogą potrwać około dwóch tygodni. W tym czasie trudność może sprawić siadanie i załatwianie potrzeb fizjologicznych.

Jakie są rezultaty labioplastyki?

Labioplastyka zazwyczaj prowadzi do krótszego rozmiaru warg sromowych. Większość pacjentów, którzy doświadczyli problemu asymetrii warg sromowych, zazwyczaj odczuwają ulgę po wykonanym zabiegu. Satysfakcja pacjentek deklarowana jest w badaniach jako wysoka – przekraczająca 90 procent. Sporadycznie u niektórych pacjentek może nie dojść do uzyskania pożądanych efektów i należy w takiej sytuacji przeprowadzić kolejną operację.

Similar Posts