Ocet jabłkowy to produkt, który ma za sobą długą historię. Znali i stosowali go już starożytni. Dla Chińczyków był symbolem życia, Kleopatra chętnie dodawała go do kąpieli, Hipokrates leczył nim zaburzenia dróg oddechowych swoich pacjentów, zaś legioniści dodawali do wody, by ugasić pragnienie. Z kolei w średniowieczu substancja była popularnym konserwantem żywności, podczas gdy Francuzi dodatkowo opatrywali nim rany i zwalczali zarazy. Dziś ocet jabłkowy, dostępny w dobrych sklepach ze zdrową żywnością takich jak Gardenowo, zyskuje sławę przede wszystkim dzięki swoim właściwościom odchudzającym.

Właściwości octu jabłkowego

Przede wszystkim za sprawą jabłek, będących bazą dla tego napoju, ocet jabłkowy to bogate źródło składników odżywczych. Składa się na niego wiele minerałów i pierwiastków śladowych, m.in. potas, sód, krzem, magnez, fluor, chlor, żelazo, miedź, fosfor, siarka, a także witaminy z grup: A, B, C, E, P. Prócz tego znajdują się w nim duże pokłady betakarotenu, kwasu mlekowego, cytrynowego i octowego czyli pogromców wolnych rodników. Odpowiednio zestawione przyczyniają się do oczyszczania organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn. W końcu ocet jabłkowy wzmacnia system immunologiczny, poprawia stan naczyń krwionośnych i reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową.

Podstawowe składniki octu jabłkowego

BIO ocet jabłkowy dostępny na www.gardenowo.pl składa się głównie z pektyn, witaminy E i potasu. Pektyny przyspieszają metabolizm komórkowy, wspomagają perystaltykę jelit, obniżają przyswajalność i odkładanie się tłuszczu, zmniejszają ryzyko miażdżycy. Witamina E, powszechnie nazywana witaminą młodości, chroni przed oznakami starzenia, hamuje proces utleniania się wolnych rodników. Korzystnie wpływa również na wzrok, mięśnie, koncentrację, układ immunologiczny, ukrwienie organów wewnętrznych. Wreszcie potas decyduje o dobrej pamięci, zdrowych zębach i dziąsłach, a także pięknej, zdrowej cerze.

Similar Posts