Dbałość o higienę naszego otoczenia jest obecnie jednym z najważniejszych zagadnień. Chcąc zachować zdrowie i dobre samopoczucie warto znaleźć metody, które dodatkowo wzmocnią nasza ochronę przed bakteriami czy wirusami. Coraz popularniejsze w Polsce robią się ozonatory. Czym są, jak działają i gdzie możemy ich używać?

Czym są ozonatory i jak mogą nam pomóc?

Ozonatory to specjalistyczne urządzenia, początkowo wykorzystywane wyłącznie w zakresie przemysłowym. Ich zadaniem jest oczyszczanie powietrza z bakterii, grzybów, wirusów, ale również nieprzyjemnych zapachów czy drobnoustrojów. Kiedy zalety ozonowania powietrza zostały poznane lepiej okazało się, że jego zastosowanie jest znacznie szersze. Dzisiaj ozonatory są na wyposażeniu placówek medycznych, ale również wielu sklepów czy przedsiębiorstw. W dużych biurach często ozonuje się powietrze w celu zapewnienia większej higieny pracownikom. 

Czy ozonatora możemy używać w domu? Okazuje się, że tak – firmy takie jak ozonatory.eu proponują niewielkie ozonatory do użytku domowego. Takie urządzenia idealnie sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach i pozwalają na oczyszczenie przestrzeni z różnorodnych zanieczyszczeń. Ozonatory sprawdzają się również w sytuacji, kiedy kończymy remont i chcemy pozbyć się uciążliwych zapachów farb i klejów z mieszkania. Warto pamiętać, że korzystanie z ozonatora powinno być poprzedzone dokładnym zapoznaniem się z instrukcją obsługi i zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Jedną z głównych zasad jest ozonowanie pomieszczenia w stopniu dopasowanym do jego powierzchni, przy zamkniętych drzwiach. W tym czasie w pomieszczeniu nie powinni znajdować się ludzie czy zwierzęta. 

Po ozonowaniu – co robić?

Po zakończonym ozonowaniu konieczne jest odczekanie kilku godzin i wywietrzenie pomieszczenia, aby usunąć resztki związków ozonu. Ozonatory mogą być przydatne również w celu odgrzybiania klimatyzacji, oczyszczania samochodu z nieprzyjemnych zapachów. 

 

Similar Posts