Leasing jest specyficzną formą umowy handlowej, dzięki której każdy przedsiębiorca może wykorzystywać w firmie sprzęt, który nie został nabyty drogą kupna bezpośrednio przez podatnika. Jak księgować leasing finansowy? Zacznijmy od tego, że leasing stanowi idealną alternatywę na pozyskanie niezbędnych części majątku firmowego, których wartość przekracza jednorazowe możliwości przedsiębiorcy. Należy jednakowo pamiętać, że zawierając umowę leasingową musimy liczyć się nie tylko z generowaniem przychodów, ale i kosztów, co w praktyce oznacza, że te procesy mają wpływ na podatek dochodowy oraz VAT. Zatem, jak księgować leasing finansowy?

Jak księgować leasing finansowy? Pytania i odpowiedzi

Jak księgować leasing finansowy? – To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców, którym zależy na oszczędności oraz uczciwości transakcyjnej. Leasing finansowy jest jednym z rodzajów umowy, którą mogą wybrać zarówno leasingodawca, jak i leasingobiorca. Należy pamiętać, że w chwili zawarcia umowy na sprzęt, którego dotyczy leasing finansowy, zostaje on wprowadzony do tzw. ewidencji środków trwałych leasingobiorcy. I tutaj zaczyna się myślenie nad tym, jak księgować leasing finansowy. Ponieważ to właśnie leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych, zaliczając je do tabeli kosztów uzyskania przychodów.

Vat za Pan brat: Jak księgować leasing finansowy?

W leasingu finansowym, przedsiębiorca nie może wliczyć do wydatków firmowych całej kwoty raty leasingu, którą opłaca za dany sprzęt. Zatem jak księgować leasing finansowy? Obok odpisów amortyzacyjnych, należy umieścić odsetki od podstawowej części raty. Jeżeli już wiemy, jak księgować leasing finansowy, warto wspomnieć o roli podatku VAT. Całą jego kwotę należy opłacić wraz z odprowadzeniem pierwszej raty leasingowej, co wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów przy transakcji.

Wejdź na stronę https://osharenews.pl i zapoznaj się z informacjami na temat leasingu oraz wynajmu dla klienta indywidualnego oraz dla biznesu

Similar Posts