Prawidłowego serwowania potraw od wieków uczyli się gosposie, kelnerzy oraz kamerdynerzy. Ich zadaniem było należyta obsługa dworów królewskich, gospodarstw domowych czy lokali gastronomicznych. Savoire vivre serwowania potraw musiał być zawsze starannie wyćwiczony. Standardy, określone były w specjalnie tworzonych regulaminach, z którymi musiał zapoznać się każdy odpowiedzialny za godziwą obsługę właścicieli, mieszkańców czy gości. Zamożni bardzo optowali za najwyższej klasy zestawami serwingowymi, wśród których dominowały srebrne, elegancko zdobione tace, chochle do sosów i zup, platerowane srebrem, a także łopatki do tortów ze stali szlachetnej bądź srebra czy sztućce do ryb, które szczególnie w chrześcijańskich rodach odgrywały znaczącą rolę podczas spożywania potraw w piątki.

Najsłynniejszy sos świata

Najbardziej znany oraz ceniony sos na świecie to Winegret. Bazą tego sosu jest oliwa i ocet, których połączenie odbywa się poprzez stopniowe ubijanie oraz mieszanie, do odpowiedniego zagęszczenia sosu. Winegret przyprawia się wyłącznie solą i pieprzem, w odpowiednich proporcjach. W kulturze europejskiej preferuje się sos winegret z dodatkiem niewielkiej ilości musztardy oraz soku z cytryny.

Zestawy serwingowe najwyższej klasy

Wśród nowoczesnych, nonszalanckich wyrobów galanterii stołowej, do której zaliczane są zestawy serwingowe, znajdziemy: dedykowane widelce do sardynek ze stali szlachetnej i srebra, noże i widelce do sera oraz masła, których specjalnie zaprojektowany kształt, ułatwia nakładanie produktów. Ponadto zestawy deserowe do ciast, zestawy sztućców do mięs, komplety serwingowe do nakładania oraz mieszania sałat, a także przydatne w kuchni, w której obfitują owoce morza – zestawy do ślimaków i skorupiaków.

Wejdź na https://hefra.pl i zapoznaj się z bardzo szeroką ofertą akcesoriów ze srebra

Similar Posts