Stare porzekadło “reklama dźwignią handlu” pozostało aktualne do dziś, jednak niewątpliwie z rozwojem nastały pewne zmiany. Jesteśmy bardziej wymagający i wrażliwi na formy przekazu. Proste triki już nas nie zaspokajają. Twórcy reklam prześcigają się w jakości dźwięku, kolorach obrazu i wyszukanych treściach reklam. Do tego dochodzi jeszcze jeden niewątpliwie najważniejszy czynnik, mianowicie głos. Lektor do reklamy jest niewidzialnym aktorem sterującym naszymi wyborami.

Reklama radiowa

Głos wyzwala w słuchaczach silne emocje i doznania. Jego moc i siła potrafią wywrzeć na nas trwałe uczucia. Prawidłowa dykcja i wymowa mają kluczowe znaczenie w komunikowaniu i podkreśleniu odpowiednich treści, stąd ogromną wartość mają głosy, którym udało się opanować tę trudną sztukę. Trudność polega na długiej i mozolnej pracy nad głosem. Owszem zdarzają się osoby, które cieszą się niepowtarzalną barwą głosu, jednak i one dużo pracy muszą włożyć w to, by doprowadzić swoją dykcję do perfekcji. W przeciwnym wypadku ziarenko, jakim jest talent może zostać zasiane wśród plew i nie zakiełkować.

Praca nad głosem to często droga przez mękę. Wiele godzin ćwiczeń prowadzi niejednokrotnie do nadwyrężenia strun głosowych i podrażnień gardła. I prawdą jest, że głos jest najbardziej złożonym instrumentem. Instrumentem wyjątkowym. Żaden inny instrument nie ma w sobie tyle wyrazu, co głos. Głos może być modyfikowany dzięki umiejętnemu korzystaniu z poszczególnych narządów, co niewątpliwie wpływa na barwę dźwięku. Barwa i skala głosu są cechami indywidualnymi i niepowtarzalnymi. Tylko dzięki właściwej koordynacji czynności więzadeł głosowych, rezonatorów głosowych i układu oddechowego możemy wyćwiczyć głos tak, by służył wedle naszego uznania. Zgranie tych czynników prowadzi w efekcie do wypracowania naturalnej emisji głosu, poszerzenia jego skali oraz zwiększenia jego i wykształcenia barwy.

Jak dobrać odpowiednio głos lektora do reklamy?

Nie trudno jest zgadnąć dlaczego reklama radiowa wywiera na nas tak ogromny wpływ. To właśnie tonem głosu sugerujemy czy wypowiedź jest pytaniem, czy twierdzeniem, jakie zdradza uczucia. W naturalny sposób przekazujemy słuchaczowi informację o naszym nastroju. Głos kreuje wyobraźnię i kształtuje obraz w naszej podświadomości. Podobno w głosie można się “zatopić”. Tonem głosu przekazujemy, w jakim stopniu nam na czymś zależy, jakie jest nasze nastawienie.

W obecnych czasach rzadko spotyka się osoby mówiące płynnie, zrozumiale, z dobrą dykcją i jeszcze miłą dla ucha barwa głosu. Wielokrotnie rażą nas błędy w wypowiedziach zasłyszane szczególnie w mediach. A piskliwe tony drażnią nasz zmysł słuchu.

Ivoiceover nie idzie na kompromis. Reklamy radiowe powstające w ich studio skutecznie realizują swoje zadania. Starannie wybrany lektor do reklamy kreuje w wyobraźni słuchaczy obraz potrzeb i pragnień. Dążymy do tego, by żyć wygodnie, dlatego słuchamy naszej podświadomości, a często podświadomość podpowiada nam różne rozwiązania zasłyszane z reklamy radiowej.

Similar Posts