Pod koniec lat 90. w Polsce obok klasycznych telefonów komórkowych dostępne były urządzenia, które łączyły funkcje przenośnych komputerów i telefonów komórkowych. Nazwano je smartfonami. Dzisiaj większość z nas nie korzysta już z klasycznych komórek, ale wybiera mające mnóstwo możliwości smartfony. Przyjrzymy się więc jakie są różnice pomiędzy tymi urządzeniami.

Różnice widoczne są już na pierwszy rzut oka. Tradycyjna komórka ma klasyczną klawiaturę, a wyświetlacz najczęściej ma niewielkie rozmiary. W przypadku smartfonów zastosowane zostały wirtualne klawiatury i dotykowy wyświetlacz. Jedynym wyjątkiem są smartfony starszych typów.

Smartfony i telefonony komórkowe różnią się także systemami operacyjnymi. Użytkownicy smartfonów korzystają z najbardziej nowoczesnych technologii takich, jak: Blackberry OS, Apple iOS, Windows Phone czy Android. Ogromne możliwości jakie mają smartfony to między innymi zasługa dobrego systemu operacyjnego. W klasycznych komórkach, które są wybierane przez klientów coraz rzadziej, nie znajdziemy czujników pionu, poziomu i ruchu. Do smartfonów tworzone są także specjalne aplikacje.

Smartfony umożliwiają już nie tylko wykonywanie połączeń telefonicznych.. Służą także do rozrywki. Zapewniają dostęp do globalnej sieci komputerowej i mnóstwa gier. Zastępują także aparat fotograficzny i kamerę, a jakość zdjęć i filmów jest bardzo wysoka. Nic więc dziwnego, że klasyczne telefony komórkowe, które miały o wiele mniej możliwości wybierane są coraz rzadziej.

Artykuł pisany we współpracy ze Sklepem internetowym Sferis https://www.sferis.pl

Similar Posts