Jako, że żelazo jest jednym z najpopularniejszych, najczęściej wykorzystywanych metali, który służy przede wszystkim do produkcji stali, pozostałe metale powszechnie nazywamy nieżelaznymi. W swoim składzie nie zawierają one bowiem tego pierwiastka. Oczywiście każdy z nich znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle i gospodarce. Przedstawiamy kilka przykładów.

Aluminium

Aluminium, czyli metal nazywany także glinem to trzeci co do powszechności pierwiastek występujący w skorupie ziemskiej. Aluminium charakteryzuje się srebrzystobiałym kolorem oraz niską gęstością i dużą plastycznością. Jak podaje strona www.boryszew.com.p aluminium wykorzystywane jest przede wszystkim w branży opakowaniowej – to z niego produkowana jest właśnie folia aluminiowa, którą wykorzystujemy do pakowania żywności. Poza tym, ze stopów aluminium wytwarza się elementy pojazdów, np. samochodów, samolotów, a nawet statków kosmicznych.

Miedź

Pierwiastek o symbolu Cu początkowo nazywany był metalem cypryjskim, stąd też jego łacińska nazwa „Cuprum”. Miedź stanowi podstawowy składnik brązów, które w sposób znaczący przyczyniły się do rozwoju cywilizacji. W końcu nie bez przyczyny pochodzi od nich nazwa jednej z historycznych epok, następującej po epoce kamienia a poprzedzającej epokę żelaza. Współcześnie wiodący producenci miedzi, tacy jak grupa Boryszew zajmują się wytwarzaniem z tegoż metalu maszyn, pokryć dachowych oraz stopów (brązy i mosiądze). Ze względu na silne właściwości bakteriobójcze, miedź jest również wykorzystywana do produkcji takich powierzchni, jak: klamki, poręcze, łączniki elektryczne.

Ołów

Ołów, którego symbol to Pb (łac. Plumbum) to miękki, niebieskoszarawy metal, wykorzystywany głównie do produkcji kabli i rur, amunicji, farb, szkła ołowiowego (kryształu), a także ekranów zabezpieczających przed promieniowaniem gamma i rentgenowskim. Co ważne, ołów jest pierwiastkiem toksycznym. Z tego względu, nie wytwarza się z niego żadnych produktów, które mogłyby powodować wnikanie związków pochodnych do organizmu (np. rur wodociągowych).

Similar Posts