Święta, święta i …..po Świętach. Ale lada moment przychodzi kolejny powód do świętowania. Sylwester i Nowy Rok. I tak jak przed Bożym Narodzeniem w sklepach panuje szał zakupów związanych z kolacją wigilijną i prezentami, tak przed nocą sylwestrową jak przysłowiowe „grzyby po deszczu” pojawiają się przydrożne stoiska z fajerwerkami. Niejedna osoba, spoglądając na ceny myśli, że to dobra okazja, by otworzyć taki biznes na kilka dni i zarobić na sprzedaży sztucznych ogni i petard. Warto jednak wcześniej odwiedzić stronę internetową https://kruczek.pl, by poznać przepisy z tym związane.

Prawo a handel fajerwerkami

Sprzedaż materiałów wybuchowych (podobnie jak ich produkcja) może odbywać się jedynie po uzyskaniu koncesji. Ustawa o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi traktuje jednak fajerwerki jako materiały pirotechniczne, które takiego zezwolenia nie potrzebują. Jednak nie zawsze. Koncesja jest bowiem wymagana przy sprzedaży materiałów widowiskowych, które podczas swojego działania stwarzają wysoki stopień zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, oraz ich mienia. Do wyjątków zaliczają się również fajerwerki, które wymagają wiedzy specjalistycznej od użytkowników. W tym przypadku istnieje bezwzględny zakaz sprzedaży fajerwerków osobom nieletnim. Jak możemy przeczytać na stronie https://kruczek.pl, która cytuje ustawę „Kto sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesjonowania (…), osobom niepełnoletnim podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.” Warto zatem znać przepisy, by uniknąć przykrych konsekwencji!

Prawo a używanie fajerwerków

Używając fajerwerków trzeba pamiętać o uszanowaniu prawa innych osób do ciszy i spokoju. Przez osoby prywatne dozwolone jest ich używanie jedynie dwa razy do roku – Sylwester i pierwszy dzień stycznia. O korzystaniu z petard mówi Kodeks Wykroczeń, wskazując, że ten kto nieostrożnie się z nimi obchodzi podlega karze aresztu grzywny albo karze nagany. Tak jak nie można sprzedawać fajerwerków osobom nieletnim, to jednak dzieci mogą ich używać, jeżeli w pobliżu znajduje się opiekun ustawowy i nadzoruje zachowanie osoby niepełnoletniej, to może ona obsługiwać produkt pirotechniczny. Z fajerwerkami nie ma żartów, gdyż niewłaściwie używane mogą zrobić ogromną krzywdę. Warto mieć to na uwadze.

Similar Posts