Dopóki siedzimy przy wspólnej kolacji w gronie najbliższych, w zaciszu własnego domu, przygotowane przez nas potrawy, również te, nieco bardziej wymyślne cieszą nas. Odkrywanie nowych smaków, przepisów i dzielenie się nimi z rodziną i przyjaciółmi sprawia nam niemało radości. Tu wystarczy podstawowy komplet eleganckich sztućców, np. cenionej marki Hefra – łyżka stołowa, widelec, nóż, łyżeczka i widelczyk deserowy. Jednak, kiedy zostajemy zaproszeni na obiad do wyjątkowo wytwornej restauracji widok kilkunastu sztućców ułożonych przy talerzu często przyprawia nas o gęsią skórkę. Które sztućce do czego? Jak się nimi posługiwać? Bez obaw, wystarczy zapamiętać kilka zasad, a okazuje się, że to nic trudnego.

Przystawki

Specjaliści od savoir vivre oraz producenci sztućców dostępnych na www.hefra.pl zgodnie zgadzają się, że do różnego rodzaju sałatek, jajek i pasztetów używamy tylko widelca. Korzystanie z noża jest zabronione. Nożem kroimy śledzie i rolmopsy i nabite na widelec wkładamy do ust. Byle nie zbyt duże kawałki. Oliwki pojedynczo nakłuwamy na specjalne szpikulce i tak wkładamy do ust. Jeżeli oliwka ma pestkę należy ją subtelnie wypluć na dłoń i odłożyć na talerz. Szynki absolutnie nie układamy na kawałki chleba, lecz przytrzymując widelcem kroimy nożem bezpośrednio na talerzyku. Wypada też zostawić coś niezjedzonego na talerzu.

Zupa

Mogłoby się wydawać, że do zjedzenia zupy nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności. Łyżka stołowa w dłoń i do dzieła! A jednak, należy pamiętać, że nie można podnosić ani przechylać talerza, aby zjeść potrawę do końca – lepiej zostawić trochę na dnie. Łyżkę napełnia się tylko do połowy i wkłada do ust tylko jej czubek. Grzanki i makaron można śmiało pokroić widelcem. Jeśli zupa podana jest w filiżance, można ją unieść do góry.

Danie główne

Wszelkiego rodzaju kotlety jemy oczywiście za pomocą noża i widelca. Natomiast mięsa z kością palcami lewej dłoni należy przytrzymać, zaś widelcem w prawej dłoni ściągać mięso. Na końcu kość powinno się chwycić w obie dłonie i obgryźć resztę mięsa. Po wszystkim palce należy opłukać w specjalnie podanej do tego miseczce z wodą i wytrzeć serwetką.

Similar Posts