Czym jest zaćma i w jaki sposób ją wyleczyć? Nie zastanawiamy się nad tym dopóki ktoś nam bliski, lub co gorsza my sami nie zaczniemy odczuwać nieprzyjemnych skutków. Zaćma jest to jedna z wad wzroku, która jest niezwykle niebezpieczna. Zobacz, w jaki sposób można ją wyleczyć.

Objawy zaćmy

Pogorszenie się wzroku, problemy z czytaniem czy rozdwajający się obraz to tylko niektóre problemy spotykające człowieka chorego na zaćmę. Nie da się jej wyleczyć lekami,ponieważ jest to naturalny proces starzenia się człowieka. Istnieją krople mające na celu zahamowanie procesu starzenia się u starszych ludzi, jednak nie ma żadnej gwarancji na ich skuteczność.

Operacja zaćmy jedynym wyjściem?

Gdy dopadnie nas zaćma operacja staje się jedynym wyjściem. Jest to zabieg bezinwazyjny, dla lekarzy stosunkowo łatwy, a dla pacjenta bezbolesny. Oko zostaje znieczulone kroplami dzięki czemu pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Zabieg polega na zdjęciu zamglonej soczewki i wszczepieniu nowej, sztucznej soczewki. Podczas zabiegu nie trzeba zakładać szwów ponieważ rana sama się goi. Zabieg trwa zazwyczaj od 10 do 20 minut. Rozwijająca się medycyna jest w stanie pomagać coraz większej liczbie pacjentów. Dzięki miejscowemu znieczuleniu do zaćma operacja przystąpić mogą również pacjenci u których jeszcze kilka lat temu było to niemożliwe z powodu chorób, takich jak na przykład cukrzyca.

A co po operacji?

Po operacji pacjent zazwyczaj tego samego dnia wraca do domu z zaleceniem kontroli następnego dnia. Lekarz po obejrzeniu oka dobiera odpowiednie leczenie oraz zaleca kolejną niezbędną kontrolę. Do operacji pacjent zazwyczaj przygotowuje się sam, stosując odpowiednie krople do oczu kilka dni przed zabiegiem. Warto wspomnieć że zabieg ten jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) zatem pacjent nie musi się martwić o cenę operacji. Jeśli ktoś nam bliski zaczyna mieć objawy takie jak rozdwojony obraz, pogorszenie widzenia, łzawiące oczy, problemy z czytaniem i pisaniem czy uczucie oślepienia w słoneczny dzień powinien rozważyć operację usunięcia zaćmy.

Similar Posts