Każdy lubi czasami popisać się zaradnością finansową. Oszczędzać możemy praktycznie na wszystkim. Jednak nie zawsze oszczędzanie ma sens. Czasami jest to bardziej działanie wizerunkowe lub proekologiczne, które i tak nie ma zbyt dużego wpływu na ostateczną zasobność naszego portfela. Przykładem sposobu na oszczędzanie wokoło, którego wyrosło trochę wątpliwości są żarówki LED. Czy rzeczywiście wykorzystanie żarówek LED to coś co pozytywnie wpływa na domowy budżet?

Żarówki LED

Żarówki LED pojawiły się w naszym kraju dobrych parę lat temu, wtedy wyróżniały się dosyć wysoką ceną w związku z czym tak naprawdę mało kto stawiał na rozwiązania LEDowe. Obecnie ceny żarówek LEDowych są na tyle niskie, że kupuje je praktycznie każdy.

Czy żarówki LED się opłacają?

Standardowe żarówki kosztują około cztery razy mniej od żarówek energooszczędnych i nawet siedem razy mniej od żarówki LED! Jak widać różnica w cenie zakupu wciąż jest naprawdę ogromna. Początkowy koszt zakupu żarówek LED jest zdecydowanie wyższy od standardowych świetlówek. Oszczędności są związane dopiero z niższymi kosztami za energię elektryczną. Okazuje się, że LEDy wykorzystują zaledwie kilkanaście procent energii, którą potrzebuje tradycyjna żarówka. Oznacza to, że stosunkowo wysoki koszt zakupu LEDów zwróci się prędzej czy później. W mieszkaniach, w których często korzysta się ze sztucznego światła zwrot z takiej inwestycji może być wprost błyskawiczny. Z reguły zwrot z takiej inwestycji wynosi zaledwie kilka miesięcy. Korzystając z żarówki średnio 5 godzin dziennie oszczędności wynoszą około 50zł rocznie w przypadku żarówki 60 watowej.

Więcej na temat żarówek LED na https://strefaledowa.pl/

Similar Posts