Bezdech senny może występować nawet u 19% kobiet i 12% mężczyzn. Polega na całkowitym zatrzymaniu oddechu na czas dłuższy niż 10 sekund lub spłyceniem oddechu poniżej 50%. Tego typu epizody powtarzają się kilkukrotnie w ciągu nocy. Jest to schorzenie nie tylko uciążliwe (zarówno dla chorego, jak i dla otoczenia), lecz przede wszystkim – zagrażające życiu. Może bowiem prowadzić do całkowitego zatrzymania oddechu.

Najczęstszym typem bezdechu sennego jest tzw. obturacyjny bezdech podczas snu (OBPS), który powstaje w wyniku zatrzymania przepływu powietrza w górnych drogach oddechowych i zatamowania oddechu, mimo wysilonej pracy płuc.

Przyczyny bezdechu sennego

Bezdech senny jest związany z nieprawidłowościami w budowie dróg oddechowych, takimi jak skrzywiona przegroda nosowa, zbyt wiotkie mięśnie podniebienia czy polipy.

Prawdopodobieństwo wystąpienia bezdechu zwiększa również:

 • otyłość;
 • spożywanie alkoholu;
 • palenie papierosów;
 • objadanie się przed snem.

Zespół bezdechu sennego może mieć również podłoże genetyczne – często występuje bowiem w kilku pokoleniach jednej rodziny. Badania wskazują jednak, że dziedziczeniu podlega nie samo schorzenie, co podatność na nie.

Objawy bezdechu sennego

Najwyraźniejszym, a jednocześnie najbardziej uciążliwym objawem bezdechu sennego jest głośne, nieregularne chrapanie, przerywane zauważalnym okresem bezdechu. Chory często wybudza się i gwałtownie wciąga powietrze ustami. Wybudzeniu towarzyszy przyspieszony oddech i tętno. Sen jest niespokojny, przerywany, niepozwalający odpowiednio wypocząć. Do innych objawów nocnych należą:

 • nadmierna potliwość;
 • częsta potrzeba oddawania moczu;
 • problemy z zaśnięciem.

W czasie dnia bezdech senny objawia się natomiast:

 • bólami głowy;
 • sennością i chronicznym uczuciem zmęczenia;
 • nagłym zasypianiem w nieadekwatnych sytuacjach;
 • problemami z koncentracją;
 • suchością w ustach;
 • drażliwością i nerwowością.

Bezdech senny powoduje zatem wyraźne obniżenie jakości życia. Co więcej – w wyniku bezdechu sennego do płuc nie dociera właściwa ilość powietrza, co prowadzi do stanu niedotlenienia organizmu. Zespół bezdechu sennego jest ponadto związany ze zwiększonym ryzykiem zawału serca, niewydolności sercowej i udaru mózgu.

Bezdech senny – leczenie

Bezdech senny jest trudny do zdiagnozowania. Często towarzyszy bowiem innym schorzeniom, takim jak otyłość, migrena i nadciśnienie, i uważany za ich objaw, a nie osobną jednostkę chorobową. Rozpoznania dokonuje się na podstawie wywiadu lekarskiego, badania laryngologicznego oraz tzw. badania polisomnograficznego, polegającego na prowadzeniu obserwacji pacjenta w czasie snu.

Zapobieganie występowania zespołu bezdechu sennego polega m.in. na wykluczaniu przyczyn (przestrzeganiu abstynencji alkoholowej i nikotynowej itd.) oraz przyjmowaniu odpowiedniej pozycji ciała w czasie snu (pozycji na boku zamiast na plecach). Niekiedy zaleca się także leczenie farmakologiczne lub operacje korygujące drożność górnych dróg oddechowych. Za najskuteczniejszą metodę leczenia bezdechu sennego uważa się stosowanie protezy powietrznej CPAP, wytwarzającej stałe dodatnie ciśnienie
w drogach oddechowych.

Więcej informacji na temat znajdziesz na: http://zdrowysen.info/bezdech-senny

 

Similar Posts