Jeśli chcesz założyć swój sklep internetowy, pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, jest wybór oprogramowania sklepu internetowego. Na rynku istnieją rozwiązania, płatne, bezpłatne i abonamentowe. Które z nich sprawdzi się u Ciebie? Na co zwrócić uwagę?

Jakie są rodzaje platform e-commerce?

Na rynku istnieje wiele rozwiązań dla sklepów internetowych. Jednak czy wszystkie będą dobre dla Ciebie? Zanim zdecydujesz się na platformę e-commerce, musisz określić swój budżet i oczekiwania. Czasem warto wybrać droższą opcję, ale za to z możliwością dowolnego rozbudowywania e-sklepu. 

Platforma Open Source

Open Source to platforma e-commerce, której wdrożenie jest darmowe. Możesz wprowadzać dowolne modyfikacje sklepu internetowego dzięki dostępowi do kodu. Open Source to jednak tylko z pozoru darmowe oprogramowanie. Nie obejdzie się bez specjalistycznej wiedzy technicznej i bez inwestycji w dobry hosting. Na ten ostatni wydasz kilkaset lub kilkaset tysięcy złotych w zależności od ruchu na Twojej stronie. 

Jeśli zatem nie dysponujesz zdolnościami programistycznymi lub nie znasz zaufanych informatyków, założenie sklepu internetowego Open Source może być niełatwym zadaniem.

Nastaw się też na dużo pracy własnej. 

Platforma e-commerce oparta na licencji

Wybierając tę platformę, musisz liczyć się z kosztami. Wprawdzie, jeśli chodzi o wdrożenie, są one jednorazowe, ale osoby początkujące w branży e-commerce nie zawsze będą mogły sobie na nie pozwolić. Dobrze, przypuśćmy, że jednak zainwestujesz w takie oprogramowanie. Co dostaniesz? Sklep internetowy na własność, w dodatku taki, który poradzi sobie z wieloma wyzwaniami. Minusy? Brak bezpłatnych i automatycznych aktualizacji. 

Platforma SaaS (Software as a Service)

To model abonamentowy, czyli oprogramowanie rozwijane i hostowane przez twórców platformy e-commerce. Jest ono udostępniane w formie dzierżawy – w postaci miesięcznej lub rocznej opłaty. 

Tego typu rozwiązanie bazuje na szablonach graficznych. Oczywiście możesz je dostosować do swoich potrzeb. Dzięki SaaS szybko wdrożysz swój sklep internetowy, będziesz też korzystać z hostingu usługodawcy. 

Minusem platformy e-commerce w modelu SaaS jest to, że nie masz możliwości rozwoju funkcjonalności i modułów. Skazany jesteś na sklep tuzinkowy, czyli niewyróżniający się niczym szczególnym. 

Sklep dedykowany

Masz jeszcze do wyboru sklep dedykowany, który sztab programistów i grafików „postawi” dla Ciebie praktycznie od zera. W tym wypadku możesz oczekiwać, że Twój sklep internetowy będzie wyróżniał się na tle innych. Sklep dedykowany jest, niestety, bardzo drogi, licz się także z tym, że każdy moduł będzie trzeba pisać kodem od nowa (za co oczywiście zmuszony będziesz zapłacić). Komu polecalibyśmy sklep dedykowany? Dużym graczom, którzy posiadają kilka e-biznesów i wiedzą „co w trawie piszczy”, czyli są doskonale zorientowani, jakie funkcjonalności, moduły i integracje będą im potrzebne. 

Jeśli nie chcesz wydać fortuny, lepiej pomyśl o innym oprogramowaniu. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze platformy e-commerce?

Niezależnie od tego, na jakie oprogramowanie sklepu internetowego się zdecydujesz, cena powinna być drugorzędnym czynnikiem. Zwróć raczej uwagę na dostępne funkcje, integracje oraz na to, czy platforma będzie rozwijała się razem z Twoim sklepem internetowym. 

Oczywiście ilość integracji, które oferuje platforma e-sklepu powinna być jak największa. Dlatego sprawdź, czy ma ona te funkcjonalności, których potrzebujesz teraz oraz będziesz potrzebować w przyszłości. 

Jeśli masz dylemat, jaką platformę wybrać, zobacz, na co zdecydowała się konkurencja. Dzięki temu dowiesz się, czy dany sklep zaspokoi Twoje wymagania. Przyjrzyj się projektowi graficznemu e-sklepów. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, sklep internetowy oparty na platformie SaaS nigdy nie będzie w pełni oryginalny. 

Wybierz platformę, którą obsługuje firma z doświadczeniem, taka, która istnieje już jakiś czas na rynku. Wtedy masz pewność, że w razie czego możesz liczyć na jej wsparcie techniczne. Najlepiej też, aby usługodawca oferował wdrożenie wersji testowej. Przyjrzysz się, co i jak działa oraz zorientujesz się, czego brakuje. 

Nawiązuj współpracę z  firmami, które mają przejrzysty regulamin – gwarantują transparentność, czyli brak ukrytych kosztów. To ważne, abyś mógł zaplanować budżet.   

 

  

 

  

 

Similar Posts