Coworking jest dobrym rozwiązaniem dla części przedsiębiorców i zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Warto rozważyć działanie w tym zakresie, bo może okazać się, że wiele nam ono ułatwi. Warto też zacząć od początku- czyli wyjaśnić, czym naprawdę jest tak metoda współpracy, jakie są jej wady, a jakie zalety.
Coworking- słowo to pochodzi z języka angielskiego i oznacza nic innego jak wspólną pracę- dosłownie „pracować razem”. Za sprawą coworkingu możliwa jest praca wielu osób w jednym miejscu, często niezwiązanych ze sobą i zajmujących się innymi obowiązkami. Korzystają z niej głównie freelancerzy, którym zależy na tym, aby zmniejszyć koszty prowadzenia swojej działalności gospodarczej, jednak z możliwością wynajmowania własnego pomieszczenia przeznaczonego do pracy. Jest to forma współpracy, która wciąż się rozwija. Możliwości jest wiele- czasami przedsiębiorcy mają do dyspozycji zaledwie biurko ze swoim sprzętem i dzielą ze sobą jedno pomieszczenie, ale zdarza się również, że w ramach współpracy coworkingowej określony zespół lub jednostka mają swój własny pokój czy salę. Widzimy więc, że możliwości dzielenia się ze sobą powierzchnią jest całkiem sporo i jest to kwestia indywidualna. Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych i elastyczności oraz temperamentu- bo w przypadku zdecydowania się na współpracę z innymi przedsiębiorstwami lub freelancerami, musimy liczyć się z tym, że z uwagi na dzieloną przestrzeń, trzeba będzie mieć ze sobą odpowiedni kontakt i niejednokrotnie decydować się na ustępstwa.
Właściciel określonej firmy, który decyduje się na wynajem przestrzeni do pracy, może dostosować cały proces wynajmu do swoich potrzeb. Swoje biurko można bowiem wynajmować na określony czas- na tygodnie, dni czy nawet godziny. Wszystko jest kwestią do dogadania.
Jak rozpocząć współpracę?
Jeśli zamierzamy rozpocząć coworkingową działalność, kluczem jest oczywiście znaleźć osoby chętne do współpracy. Ważne- w zasadzie najważniejsze- jest sporządzenie porządnej umowy, która będzie klarowna i jasna, która wyłączy możliwość nieporozumień lub ograniczy je do minimum lub drobnych rozbieżności zdań. Bardzo istotne jest to, by współpraca była jasna i przebiegała w sposób bezproblemowy dla każdej ze stron. Sprawi to, że wszyscy będziemy zadowoleni i w biurze będziemy pojawiali się z uśmiechem na ustach- albo chociaż bez grymasu niezadowolenia.
Koszty wynajmu mogą być oczywiście przeróżne i zależą od częstotliwości wynajmowanej przez nas powierzchni. Formalności dotyczące prowadzenia biura i jego utrzymania należeć będą do właścicieli i tym, jako wynajmujący nie musimy się zbytnio przejmować. Decydując się na działanie tego typu, zyskujemy do sieci elektrycznej, Internetu, pomieszczeń sanitarnych- kuchni i łazienki. W zależności od oferty, możemy spotkać się z propozycją zarejestrowania firmy na adres wspólnej przestrzeni. Możemy wtedy liczyć na adresowaną na wskazany adres biura korespondencję, być może także spotkania z klientami.
Jeśli chodzi o ceny, na pewno dużo zaoszczędzimy, niż gdybyśmy mieli wynajmować całe biuro. Biurko za jeden dzień pracy będzie nas kosztować w granicach 40-80 złotych. Jednak jeśli zdecydujemy się na dłuższy wynajem- cała sprawa nabiera kolorów i wydaje się sensowniejsza, bo koszty wahają się od 200 do 800 złotych. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie usługi są wliczone w cenę wynajmu. Za dodatkowe opcje najczęściej trzeba dopłacać, na przykład za korzystanie ze stacjonarnej linii telefonicznej przekierowanej na telefon komórkowy, czy wysyłanie listów- jest to kwota rzędu2,50 zł za sztukę plus cena znaczka. Pamiętajmy więc o tym i dokładnie czytajmy umowę, którą podpisujemy z właścicielem, a oszczędzimy sobie być może sporych problemów i nieprzyjemności.
Wady oraz zalety
Nietrudno jest się domyślić, że głównym powodem dla którego taka forma współpracy została wdrożona w życie, jest cięcie kosztów. Ceny biur potrafią być zatrważająco wysokie i nie może dziwić to, że przedsiębiorcy szukają oszczędności. Dotyczy do szczególnie jednoosobowych działalności gospodarczych oraz mikro- i małych przedsiębiorstw, które nie generują ogromnych zysków. Poza kwestiami finansowymi i możliwości naprawdę sporych oszczędności, plusem jest także to, że lepiej będzie nam się pracowało w warunkach biurowych niż w domu. Idąc do biura mamy jeden konkretny cel i prawdopodobnie niewiele jest rzeczy, które będą w stanie nas rozproszyć. W przeciwieństwie do pracy domowej, gdzie tych rzeczy jest bardzo wiele. Od domowników poprzez pokusy świata elektronicznego. Jest więc dużo większa szansa na to, że w biurze będziemy bardziej efektywni i po prostu wykonamy większą pracę. Mamy również dużą swobodę w korzystaniu z wynajmowanego biura, jest to miejsce przeznaczone do pracy i pracę się w nim wykonuje. Na uwagę zasługuje także to, że mamy dostęp do Internetu i prądu, a czego więcej potrzeba ambitnemu przedsiębiorcy? Poza tym, w przypadku dzielenia przestrzeni biurowej, nie unikniemy kontaktu z innymi przedsiębiorcami. Może to być bardzo korzystne i doprowadzić do tego, że nawiążemy z kimś współpracę lub dowiemy się czegoś interesującego.
Coworking ma jednak także minusy, które sprawiają, że przed rozpoczęciem współpracy, należy się dobrze zastanowić i zdecydować, czy to faktycznie rozwiązanie dla nas. Najbardziej kłująca w oczy jest oczywiście prywatność- której nie ma. Powstają również problemy związane z tym, że w skupisku ludzi trudniej jest niektórym się skupić i praca może być mniej zadowalająca. Jest to oczywiście kwestia indywidualna i wymaga zastanowienia, czy przypadkiem lepsze nie okaże się jednak pracowanie w domu, które jest na pewno swobodniejsze.