Drony to ostatnio dość popularne rozwiązanie dla osób spragnionych nowych zabawek i otwartych na nowe hobby. Dla kogo jednak tak naprawdę są drony, jakie są ich funkcje i czy nie poczujemy rozczarowania, jeśli zdecydujemy się na zakup? To ważne pytanie, na które lepiej jest poznać odpowiedź, nim wybierzemy się na zakupy.
Dron to na pewno bardzo interesujący gadżet, który zdaje się mieć swoje pięć minut, bo sięga po niego coraz więcej osób. Dzięki pomocy dronów możemy obejrzeć świat z lotu ptaka, a także pobawić się na wolnej przestrzeni, bo zdalne sterowanie latającym urządzeniem może przynosić naprawdę sporo frajdy. Jeśli spojrzymy na drony pod kątem historycznym, możemy dowiedzieć się, że początkowo miały one nieco inne zainteresowanie, bo były wykorzystywane przez wojsko. Trzeba także powiedzieć, że urządzenia te uważa się za symbol walki z terroryzmem. Dlaczego? CIA wykorzystywało swego czasu drony do tropienia przywódcy Al-Kaidy, Osamy bin Ladena. Do dzisiaj natomiast, w USA używa się ich do monitorowania porządku i bezpieczeństwa w kraju. Ich głównymi producentami są, co nie trudno jest odgadnąć, Stany Zjednoczone oraz Izrael. Widzimy więc, że pierwsze skojarzenia dotyczące latających statków powietrznych (bezzałogowych oczywiście) są dość interesujące, bo w żadnym razie nie można było traktować ich jako zabawki. Dopiero dzisiaj uległo to zmianie i są to już urządzenia, które nie budzą wojskowych, militarnych skojarzeń. Raczej kojarzą nam się z aspirującymi fotografami lub filmowcami albo po prostu z osobami, których interesują nowości na rynku elektronicznych i którzy lubią spędzić czas na lataniu wśród chmur.
Co to właściwie jest?
Mimo że większość zapewne słyszała o takim wynalazku jak dron, może niekoniecznie każdy wie, czym tak dokładnie jest dron i jakie cechy musi posiadać, aby można było go w ten sposób zakwalifikować.
Są to tak zwane bezzałogowe statki powietrzne, które sterowane są zdalnie lub automatycznie. Nie wymagają więc obecności na pokładzie pilota- a przez wzgląd na rozmiar nie jest to nawet niemożliwe. Możemy dokonać podziału dronów na wojskowe- przeznaczone do działań militarnych, mogące być także uzbrojone- ale także urządzenia przeznaczone do prywatnych użytkowników- trzeba jednak pamiętać, że w przypadku dronów dedykowanych dla osób prywatnych, należy spełniać określone warunki, bo, co powinno być czymś oczywistym ze względów prywatności oraz bezpieczeństwa- nie możemy latać dronami tam, gdzie nam się podoba. Co więcej, jeśli nasz sprzęt należy do modeli cięższych, większego kalibru- musimy zdać egzamin państwowy z jednej z dwóch kategorii:
- UAVO VLOS (ang. Visual Line of Sight) – uprawnia do lotów w zasięgu wzroku pod warunkiem zachowania bezpiecznej odległości i odpowiedniego oznakowania (operator sprzętu powinien mieć kamizelkę, a sam sprzęt należy oznaczyć odpowiednią tabliczką identyfikacyjną).
- UAVO BVLOS (ang. Beyond Visual Line of Sight) – kategoria ta uprawnia do lotów poza zasięgiem wzroku (sterowanie odbywa się za pomocą obrazu przesyłanego z drona).
Najważniejsze funkcje drona
Istnieją oczywiście przeróżne modele bezzałogowych statków powietrznych, ale pewne funkcje występują we wszystkich modelach, bo w przeciwnym razie trudno byłoby nam mówić o tym, że mamy do czynienia z prawdziwym dronem. Najważniejszą funkcją jest oczywiście rejestracja obrazu. Urządzenia te mają zamontowane kamery, które pozwalają nam na to, aby obserwować świat z pewnej odległości oraz wysokości. Robienie zdjęć i nagrywanie filmów sprawia, że są to niesamowicie atrakcyjne statki. W większości modeli dostępnych do sprzedaży mamy do czynienia z funkcją poglądu na żywo. Oznacza to, że możemy uzyskać obraz w czasie rzeczywistym, który wyświetlany będzie na naszym smartfonie. To fascynujące doświadczenie może pochłonąć nas bez reszty, bo świat z lotu ptaka potrafi być zadziwiający.
W zależności od modelu, możemy również natrafić na przydatną funkcję, która sprawi, że po ustawieniu domyślnego adresu, sprzęt może wrócić do domu po wprowadzeniu do systemu określonej komendy. Automatyzacja możliwa jest także wtedy, kiedy urządzenie wyposażone jest w GPS. Możemy wtedy wyznaczać trasy na mapie, które zostaną pokonane bez naszego sterowania. Możemy więc zaprogramować trasę bez konieczności sterowania i kontroli lotu. To duże ułatwienie i w zależności od preferencji, można śmiało z niego korzystać.
Zastosowanie
Trzeba przyznać, że jest naprawdę sporo zastosowań latających bezzałogowych statków powietrznych i jest spora grupa odbiorców, która będzie z nich zadowolona i będzie mogła czerpać wiele korzyści. Po pierwsze wciąż wykorzystuje się je jeszcze w wojsku, ale to niekoniecznie zainteresuje zwykłego człowieka, nie mające z wojskiem zbyt wiele wspólnego.
Dron jest idealnym rozwiązaniem dla firm, które chcą wyróżnić się profesjonalnie wyglądającą reklamą, która przykuje wzrok odbiorcy i wprawi w zachwyt zadowalającymi zdjęciami. Urządzenia te mają ogromny potencjał do wykorzystania, jeśli chodzi o robienie zdjęć i nagrywanie filmów. Możemy także wykorzystać je na ślubach, weselach i wszelkiego rodzaju uroczystościach, które warto będzie uwiecznić i za jakiś czas ponownie odtworzyć sobie na ekranie komputera, telewizora czy smartfona. Będzie to świetna pamiątka.
Coraz częściej korzysta się z dronów w dziedzinie sprzedaży nieruchomości. Ujęcia nieruchomości z lotu ptaka i w pewnej odległości na pewno wyróżnią się pośród innych ofert i pozwolą na uchwycenie całej nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży.
Statki powietrzne sprawdzą się także w branży budowlanej, w hotelach i wszędzie tam, gdzie zależy nam na prezentacji swoich dóbr lub inwestycji.