Strona główna » E-learning dla firm- jak go wykorzystać w biznesie?

E-learning dla firm- jak go wykorzystać w biznesie?

W świecie biznesu trzeba być stale na bieżąco i się dokształcać. Lepiej wykwalifikowana kadra to atut twojego przedsiębiorca. Dowiedz się, jak e-learning może pomóc dokształcać pracowników i dlaczego warto z niego skorzystać.

Tradycyjne szkolenie

Tradycyjne szkolenia, trwające po osiem godzin bywa dość męczące. Ponadto trzeba ściągnąć do siebie trenera czy coacha lub zdecydować się na wyjazd. Taka forma wymaga zatem sporo czasu, często dojazdu, wszystko to wiąże się z kosztami. Długie szkolenia bywają monotonne, przez co pracownicy szybko zapominają, czego się dowiedzieli, innymi słowy nakłady zostały poniesione, a efekt nie został osiągnięty. Alternatywą dla stacjonarnych szkoleń jest e-learning.

E-learning- co to takiego?

E-learning to sposób nauki zdalnej. Ze względu na pandemię zyskuje na popularności, ponieważ korzystają z niego uczniowie, a coraz częściej także pracownicy. Formami e-learningu są lekcje i kursy on-line. Platformy e-learningowe to strony, na których użytkownicy po zalogowaniu znajdą materiały do nauki.

Platforma e-learningowa- wdrożenie nowego pracownika

Przyjście do nowej pracy to bardzo stresujące doświadczenie. Musi się on zapoznać ze środowiskiem pracy, regulaminami i zakresem obowiązków. Nowy pracownik zyskuje dostęp do szkolenia stanowiskowego. Jego zadaniem jest zapoznanie się w określonymi modułami kursu w określonym czasie. Może więc np. najpierw poczytać instrukcje dotyczące wpisywania określonych danych do systemu, później utrwalić nabytą wiedzę, wykonując zadania związane z danym modułem szkolenia. Dzięki temu mocniej utrwala zdobytą wiedzę, ponieważ od razu łączy przekazaną instrukcję z realizacją. Łatwiej zapamiętać jakąś informację, kiedy od razu widzimy, do czego się nam ona przyda.

Szkolenia na dalszym etapie kariery

Za pomocą szkoleń online można dokształcać pracownika z różnych dziedzin. Wiele kursów jest przygotowanych w ciekawy sposób wizualny, przez co jest zaangażowanych dużo zmysłów kursanta. To wszystko sprzyja lepszemu zapamiętywaniu informacji. Pracownik nie musi spędzać godzin na szkoleniu, w przypadku zmęczenia w dowolnym momencie może po prostu kliknąć przycisk „pauza”.

Szkolenie on-line

Szkolenia on-line są dobrym wsparciem dla kursów, ponieważ kursanci mają możliwość zadawania pytań lub przećwiczenia np. procedur obsługi klienta.

Kurs e-learningowy

Kurs zapewnia pracownikom przyswajanie wiedzy w dowolnym miejscu i czasie. W razie potrzeby do wielu materiałów można wrócić. Kurs jest bardziej angażujący niż klasyczny wykład, ponieważ wymaga np. zaliczania krótkich testów utrwalających wiedzę. W trakcie prezentacji na żywo łatwiej odpłynąć myślami.

Wideokonferencje

Niezależnie od miejsc, w których przebywają pracownicy, za pomocą wideokonferencji mogą omówić istotne kwestie. Rozwiązanie to często znajduje zastosowanie w przypadku np. kontrahentów zagranicznych. Komputer ze mikrofonem i komunikator wystarczą do przeprowadzenia rozmów.

Jak mądrze wybrać platformę e-learnigową?

Przed wyborem platformy powinieneś przemyśleć, czego oczekujesz od platformy. Ważną kwestią jest także to, kto będzie korzystał z programów szkoleniowych oraz jak często. Zdefiniowanie oczekiwań to pierwszy krok, który ułatwi ci poszukiwania. Czego tak naprawdę potrzebujecie, a co już niekoniecznie się przyda? Ponadto dobry system powinien być możliwie prosty i intuicyjny w obsłudze. Wielu dostawców umożliwia skorzystanie z wersji testowej platformy, warto z tego skorzystać i przetestować z własnymi użytkownikami. Im więcej osób przetestuje system, tym lepiej.

Korzyści dla wszystkich

E-learning przynosi korzyści zarówno pracownikowi, jak i kadrze zarządzającej. Dzięki dobremu przygotowaniu do pracy pracownik czuje się pewniej i lepiej wykonuje swoje zadania. Ponadto może się uczyć w swoim tempie, a także powtarzać dany materiał, dzięki czemu będzie go dłużej pamiętał. Dla dyrektorów jest to dobre rozwiązanie. Manager na bieżąco może realizować postępy kursantów, a także tworzyć, dodawać i redagować nowe kursy.
Obecnie wiele firm oferuje nam swoje platformy. Z reguły znajdziemy na nich wartościowe materiały stworzone przez specjalistyczne firmy. Nie da się ukryć, jest to dobry sposób na edukowanie swoich pracowników.

Praca zdalna

Przy pracy zdalnej e-learning jest wręcz konieczny. Dzięki niemu pracownik nie musi przyjeżdżać na kilka dni do biura, ale w zaciszu domowym nabywa potrzebną wiedzę do wykonywania swoich zadań. Jednocześnie przełożony może łatwo kontrolować jego postępy, co wpływa na motywację pracownika.