Strona główna » Grywalizacja – co to jest? Jak działa grywalizacja w biznesie?

Grywalizacja – co to jest? Jak działa grywalizacja w biznesie?

Grywalizacja to nic innego, jak zastosowanie mechanizmów znanych z gier do przestrzeni innych niż gry. Jest to bardziej przyjazna i angażująca forma rywalizacji, niż rywalizacja sama w sobie. Za pomocą grywalizacji ścigać ze sobą mogą się pojedynczy pracownicy jak i całe zespoły. Ostatecznie efektem takich wzajemnych wyścigów jest poprawienie jakości pracy, przynoszonych efektów biznesowych, a często także zadowolenia pracowników z wykonywanej pracy. Jak zatem wdrożyć grywalizację do firmy i zacząć korzystać z możliwości, które ona ze sobą niesie?

Jak działa grywalizacja?

Mechanizmy stosowane w grach polegają na liczeniu punktów i prowadzeniu rankingów. Zatem podobny system możesz zastosować kierując swoim zespołem lub firmą. Grywalizację możesz wprowadzić do każdego obszaru działania Twojej firmy. Może to być praca zespołów produktowych, sprzedażowych, marketingowych czy HR. Nawet rekrutacja w firmie może być prowadzona wedle zasad grywalizacji. Dobrze jest do wprowadzenia grywalizacji wykorzystać dedykowane do tego platformy, w których będziesz mógł łatwo wpisać zasady punktowe dla odpowiednich zespołów.

W grywalizacji istotne jest, aby zespół ścigał się nie tylko z innymi zespołami, ale również sam ze sobą. Aby to osiągnąć będziesz potrzebować spędzić odpowiednio dużą ilość czasu na opracowanie sytemu, wedle którego będą liczone punkty dla poszczególnych zespołów lub jednostek. System punktowy powinien być angażujący, zachęcający pracowników do poszukiwania sposobów aby poprawić swój wynik. W innym wypadku grywalizacja będzie tylko martwym tworem, który szybko wyjdzie z obiegu i nie będzie interesujący dla nikogo z Twoich pracowników.

Wdrożenie grywalizacji do firmy

Zatem kluczowe we wdrażaniu grywalizacji będzie pozyskanie zainteresowania pracowników całym systemem punktowym. Platforma, na której będziesz zarządzał grywalizacją swoich zespołów powinna być prosta w obsłudze i zachęcająca wizualnie. Jeśli efekty nie będą widoczne w prostym panelu, jaki będziesz mógł udostępnić do wglądu wszystkim pracownikom, wówczas możesz nie dać rady utrzymać zaangażowania swoich pracowników.

Ważne jest też to, abyś ogłosił wprowadzenie grywalizacji do firmy i stale o niej przypominał. Bez zaangażowania zarządu i szczebla dyrektorskiego nie uda Ci się zainteresować tym nowym pomysłem swoich ludzi. Dlatego powinieneś zaplanować całą komunikację wewnętrzną, która pomoże Ci zachęcić pracowników do zmian w firmie i wzbudzi ich entuzjazm. W kolejnym kroku konieczne będzie, abyś stale „podgrzewał” temat grywalizacji w firmie. To znaczy, że na regularnych spotkaniach powinieneś prezentować i komentować wyniki, jakie uzyskały poszczególne zespoły. Bez Twojej uwagi temat szybko przestanie być ważny dla pracowników. Oczywiście, jeśli zarządzasz dużą firmą, sporą część tych zadań możesz przenieść na podległe Ci osoby, przykładowo może to być szczebel menagerski. W ten sposób lider każdego zespołu będzie angażować i zachęcać pracowników do pracy w metodologii grywalizacji.

Koło zamachowe

Po pewnym czasie pracownicy sami zaczną rozumieć zasady grywalizacji i szybko stanie się to dla nich naturalny sposób pracy i liczenia wyników. Z czasem pracownikom wejdzie w krew ten przeniesiony z gier sposób rywalizacji i sami zaczną szukać sposobów, aby poprawić swój wynik. W ten sposób powstanie swojego rodzaju koło zamachowe wynikające z zachowania Twoich pracowników. Oznacza to, że kiedy wszyscy będą skupieni na poprawieniu wyników jakby to była gra, to w realnej rzeczywistości również dojdzie do poprawienia wyników biznesowych. Firmy, które z sukcesem wdrożyły tę metodologię cieszą się trzy razy szybszym wzrostem niż w przypadku firm, które nie skorzystały z metody grywalizacji lub którym nie udało się jej poprawnie wdrożyć. Jest to bardzo istotny efekt, który powinien zmotywować Cię do przeprowadzenia kompleksowego i efektywnego wdrożenia grywalizacji w swojej firmie. Zyski mogą zdecydowanie przerosnąć Twoje oczekiwania i zadziałać skuteczniej, niż inne powszechnie znane metdologie organizacji pracy czy motywacji pracowników do wykonywania zadań.

Co jest kluczowe w grywalizacji w biznesie

Najważniejszy jest fakt, że wprowadzenie grywalizacji eliminuje codzienną, toksyczną rywalizację, jaka często ma miejsce w firmach. Oprócz nieprzeciętnych wyników biznesowych grywalizacja jest w stanie przynieść Ci także znaczące poprawienie atmosfery panującej w firmie. Dzięki tej metodzie pracownicy będą ze sobą rywalizować na zasadzie gry, a nie na zasadzie realnej, zajadłej rywalizacji. Będzie to miało znaczenie zwłaszcza w tych zespołach, w których występuje przewaga mężczyzn. Zatem mówimy tutaj głównie o zespołach produktowych, złożonych z programistów oraz zespołów sprzedażowych. Właśnie w tego typu zespołach najczęściej dochodzi do zajadłej rywalizacji, która często niszczy dobrą atmosferę i dla części osób staje się elementem demotywującym do przychodzenia do pracy. Jest to bardzo istotne, ponieważ miejsce pracy powinno być przyjemne i zachęcające dla wszystkich, nie tylko dla tych, którzy w danym kwartale osiągnęli najlepsze wyniki.

Eksplozja kreatywności i współpraca

Kolejnym istotnym plusem grywalizacji jest jej wpływ na wyzwalanie kreatywności wśród pracujących zespołów. Chęć osiągnięcia lepszego wyniku w grze sprawia, że ludzie zaczynają szukać rozwiązań o jakich nie myśleli wcześniej. Sprawia to, że w firmie powoli zaczyna eskalować kreatywność, a pracownicy zaczynają coraz częściej ze sobą rozmawiać. Jest to pozytywne zjawisko, do którego dąży wielu osób prowadzących swój biznes. Bardziej naturalna staje się także współpraca, o którą nie jest tak łatwo w środowiskach nastawionych na czystą rywalizację. Staje się to możliwe, ponieważ tak naprawdę gramy w grę, zamiast robić coś na serio. Samo takie przestawienie wewnętrznej optyki pracowników sprawia, że stają się oni bardziej wyluzowani, a tym samym bardziej kreatywni. Najciekawsze jest to, że w momencie wprowadzenia większej swobody nie dochodzi do spadku motywacji.

Podsumowując – grywalizacja jest ciekawą i nowatorską metodą do podniesienia zaangażowania pracowników w swoją pracę i tym samym poprawienia ogólnofirmowych wyników. Metoda ta sprawdzi się doskonale w większych i średnich firmach. Wdrożenie jej w małych firmach może być nieco trudniejsze, jednak nadal jest to możliwe i warte przetestowania. Osobiście polecam tę metodę, ze względu na jej prostotę i niespotykane wręcz efekty, jakie jest w stanie przynieść dla biznesu.