Dobra strona internetowa, to taka, która zarabia. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu strony, aby przyciągnąć klientów i zwiększyć swoje zyski.
Dlaczego warto mieć stronę internetową?
Strona internetowa to inwestycja. To na niej klienci dowiedzą się, co sprzedajesz. Jest to coś w rodzaju wizytówki, dobrze skonstruowana pozwala na pozytywne zapamiętanie firmy.
Poniżej znajdziesz najważniejsze cechy dobrej strony internetowej.
Przyjazna gogle
Ludzie najczęściej korzystają z przeglądarki gogle, dlatego dobra strona powinna być zoptymalizowana właśnie pod tym kątem. Służy temu pozycjonowanie stron internetowych – dzięki odpowiednim zabiegom po wpisaniu odpowiedniej frazy, użytkownik łatwo znajdzie twoją firmę.
Atrakcyjność wizualna
Ludzie kupują oczami, dlatego szata graficzna ogrywa tu sporą rolę. Warto w tym celu zatrudnić profesjonalnego grafika, który ułoży grafikę w atrakcyjny sposób. Dobrze jest także dodawać na stronę zdjęcia robione profesjonalnym aparatem. Częste zmienianie szaty graficznej nie jest pożądane, bo ludzie przyzwyczajają się do rozmieszczenia informacji i ogólnie nie lubią zmian. Lepiej, jeśli na początku ustalimy, gdzie klient znajdzie poszczególne informacje.
Przejrzystość
Elementy strony powinny być rozmieszczone w sposób luźny, powinny pojawić się nagłówki, zdjęcia czy akapity. Nie należy również umieszczać nadmiaru informacji, gdyż nikt nie będzie czytał długich esejów. Ktoś kto wchodzi na stronę, szuka informacji o produkcie lub usłudze. Proste komunikaty wygrywają.
Przyjazna dla użytkownika
Po wejściu na stronę, użytkownik bez problemu powinien znaleźć to, czego szuka. Przejrzyste zakładki i ich kolejność wpływają na to, czy potencjalny klient w ogóle poświęci uwagę naszej stronie. Ludzie często przeglądają Internet w telefonie, dlatego dobra strona powinna być dostosowana do przeglądania jej na urządzeniach przenośnych.
Ilość i jakość tekstu
Dobra strona powinna zawierać przede wszystkim najważniejsze informacje o firmie. Przed zamieszczeniem tekstu na stronie upewnij się, że został on dobrze napisany. Błędy stylistyczne i ortograficzne drażnią oczy i nie świadczą o profesjonalizmie. Tekst krótki, informujący o konkretnych zaletach i korzyściach skorzystania z oferty tej firmy ma szansę zachęcić klienta. Z kolei zakładki powinny zawierać jasne nazwy typu: o nas, oferta.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Podaj klientowi na tacy dokładnie to, czego potrzebuje. Zbierz najczęściej zadawane pytania przez mail i telefon i na ich podstawie stwórz zakładkę. Zaoszczędzisz czas na tłumaczeniu jednej rzeczy kilkanaście razy.
Kontakt z firmą
Tę zakładkę umieść w widocznym miejscu, tak, aby klient mógł łatwo się z tobą skontaktować. Dobrze, żeby odbiorca miał możliwość zaznaczenia i skopiowania maila, dzięki czemu szybciej wyśle maila. Przydatne są również formularze kontaktowe, oczywiście, powinniśmy pamiętać, by terminowo odpowiadać na zapytania.
Integracja z mediami społecznościowymi
Często sama strona to za mało. Istnieje wiele przestrzeni w Internecie, na której możesz promować swoją firmę. Facebook, Twitter, YouTube, Pinterest czy Linkedlin są ważnym elementem w marketingu, dlatego na stronie zamieść odnośniki do tych stron.
Bezpieczeństwo
Każda strona narażona jest na ataki hakerskie, dlatego należy zadbać o prawidłowe zabezpieczenie strony. Hakerzy mogą nam wyciąć niemiłego psikusa, zamieszczając niepożądane treści na stronie.
Szybkie ładowanie strony
Czas to pieniądz, a klient chce jak najszybciej otrzymać informację dotyczącą danego towaru lub usługi. W przypadku nawet kilku sekund opóźnienia możemy stracić potencjalnego klienta, który zacznie szukać gdzie indziej.
Aktualne dane
Jeśli biznes działa, to strona również powinna. Nie pozwól swoim klientom o sobie zapomnieć. Jeśli bierzesz udział w jakiś targach, informacja o tym powinna pojawić się odpowiednio wcześniej. Firma dostała nagrodę? Tym również warto się pochwalić. Nie chodzi o to, by pisać non stop o zaletach danego przedsiębiorstwa, ale umiejętne kreowanie wizerunku.
Zgodność w RODO
Posiadacz strony często staje się administratorem danych osobowych potencjalnych i aktualnych klientów, w związku z czym ciąży na nim obowiązek informacyjny. Aby wypełnić swój obowiązek, można stworzyć osobną zakładkę np. RODO, w której zawrzemy standardową klauzulę.
Jak widać, stworzenie dobrej strony internetowej nie jest bardzo trudne, jednak wymaga znajomości istotnych aspektów. W celu stworzenia dobrej strony warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Pamiętajmy, że strona internetowa to często pierwszy kontakt klienta z daną firmą, zatem należy zwrócić szczególną uwagę, by stworzyć dobre wrażenie.