Strona główna » Jak zwiększyć sprzedaż? 25 technik copywritera

Jak zwiększyć sprzedaż? 25 technik copywritera

Zastanawiasz się jak piszą najlepsi? Pisarze XXI wieku używają różnych środków, aby zyskać uwagę i zrealizować obrany cel. Teksty sprzedają więcej, niż doświadczeni handlowcy, a ich skuteczność jest coraz bardziej doceniana wśród ekspertów od marketingu. Odkryj 25 technik copywritera i zobacz jak trafiać do klientów skuteczniej.

 1. Pisanie językiem korzyści
  Nie jest tajemnicą, że pisanie atrakcyjnym językiem zwiększa szansę na sukces. Odbiorcę interesuje to co może zyskać, a najlepiej jeśli zostanie to zwizualizowane. W tworzeniu opisów copywriterzy często poza językiem cechy opowiadają o konkretnych przykładach użycia danej rzeczy. Zamiast pisać o aucie jako pojeździe dla pięciu osób, wolą pisać o nim jako o środku transportu dla całej rodziny i zwierzaka. Pamiętaj, że wszystko można przedstawić w korzystnym świetle.
 2. Używanie call to action
  Nawoływanie do działania to bardzo ważny element w arsenale copywriterów. Dobre call to action pomaga sfinalizować proces sprzedaży lub informacji. Używa się go w tworzeniu newsletterów, mailingu, ofert oraz tekstów na stronach. Jeśli użytkownik wejdzie w linkowany przycisk, wiele wskazuje na to, że zostanie na dłużej i dokona kolejnych działań. Wobec tego w projektowaniu komunikacji zdaj się na to narzędzie.
 3. Konsekwencja
  Przed rozpoczęciem procesu tworzenia tekstu, warto określić podstawowe kwestie. Między innymi kto jest odbiorcą treści, co artykuł może zmienić w jego życiu oraz jakie argumenty trafią do grupy docelowej najskuteczniej. Ważne, aby konsekwentnie trzymać się założeń. Jedna z technik copywritera to pisanie do profilu potencjalnego czytelnika. Pomaga to tworzyć bardziej angażujące komunikaty.
 4. Przedstawienie problemu i rozwiązania
  Okazuje się, że każdy z nas ma jakieś problemy. Część z nich to troski wydumane, na część nie ma lekarstwa, ale kilka mogą rozwiązać konkretne działania. Właśnie w tym celu, warto przedstawić czytelnikowi problem. Jeśli będzie identyfikował się z tekstem, szansa na sukces jest spora. W końcu każdy z nas chciałby rozwiązać swój problem.
 5. Dowód społecznej słuszności
  Opisał go w książce „Wywieranie wpływu na ludzi” Robert Cialdini. I choć dowód społecznej słuszności może brzmieć enigmatycznie, w rezultacie to prosta zasada, którą rządzi się świat. Jeśli ktoś znany lub ktoś z naszego otoczenia skorzystał z usług lub kupił produkt, warto zrobić to samo. W myśl tej zasady firmy piszą o sobie „Zaufało nam już X klientów”. Wykorzystaj ten mechanizm w tekstach.
 6. Używanie strony czynnej
  Dobre teksty angażują czytelników i wpływają na konwersję. Aby je stworzyć, warto użyć strony czynnej, która w przeciwieństwie do biernej nadaje utworom dynamiki. Pamiętaj, aby zdania miały podmiot i orzeczenie. Unikaj formy bezosobowej, która brzmi jak zrzucenie odpowiedzialności na twór, który nie istnieje. Pisząc tekst, pisz odważnie i zadbaj o to, aby w treści wiele się działo.
 7. Gra słowna
  Mówi się, że reklama jest dźwignią handlu. Dobre slogany zazwyczaj powstają na bazie gry słownej, której największą zaletą jest to, że zapada w pamięć. Kreatywnej gry słownej można użyć także w nagłówkach, ostatnim zdaniu artykułu, czy we wstępie. W tym tworzeniu podobnych zbitek wyrazów pomocne są homonimy, czyli wyrazy mające wiele znaczeń. To świetny sposób, aby ubarwić swój tekst.
 8. Hipnotyzujące nagłówki
  Nagłówki powinny zawierać w sobie słowa kluczowe. Na tym jednak nie koniec techniki ich tworzenia. Śródtytuły pełnią w tekście bardzo ważną rolę. Mogą intrygować, zaciekawiać, zabawiać lub oferować korzyść. Jeśli nie masz pomysłu na świetny nagłówek, użyj generatora śródtytułów, który może dać gotowe rozwiązanie lub zainspirować Cię do stworzenia czegoś samodzielnie.
 9. Zasady NLP
  Programowanie neurolingwistyczne jest znane nie od dzisiaj. Techniki polegają głównie na doborze odpowiednich słów i skupieniu się na tym, jaki przekaz niosą. Dla przykładu, coś co jest darmowe jest bezużyteczne, ale z kolei coś bezpłatnego to rzecz wartościowa, ponieważ nie jest obarczona obowiązkiem dokonania płatności. Zwróć uwagę jak ludzie odczytują Twoje słowa i poznaj NLP.
 10. Odwrócona piramida
  Pojęcie odwróconej piramidy jest znane studentom dziennikarstwa. Chodzi w niej o to, żeby najważniejsze informacje zawrzeć na początku artykułu, a mniej znaczące umieścić w głąb treści. Odwrócona piramida to technika przydatna w pisaniu artykułów, ponieważ większość czytelników nie jest w stanie dotrwać do końca. W przypadku tworzenia oferty sprzedażowej warto domknąć sprzedaż mocnym argumentem, który utwierdzi klienta w przekonaniu, że warto z niej skorzystać.
 11. Łatwy i lekki język
  Większość copywriterów pisze zwyczajnym językiem. Zbyt zawiłe zdania sprawiają, że osoby czytające mogą stracić wątek i nie zrozumieć intencji autora. Aby tego uniknąć, postaw się w roli czytelnika i po napisaniu artykułu pomyśl, co ona pomyślałaby w trakcie czytania. To bardzo ważne, ponieważ zbyt wyszukane słowa powodują skutek odwrotny do zamierzonego. Zniechęcają do dalszej lektury.
 12. Formatowanie tekstu
  Czytelnicy skanują tekst w internecie, zamiast dogłębnie wczytywać się w treść. Oznacza to, że skuteczny copywriting musi być przyjazny wizualnie i łatwy w odbiorze. To niezmiernie istotne w procesie pracy nad kompozycją. Zadbaj o nagłówki, podział tekstu na akapity, wstęp i zakończenie. Reguła mówi, że coś miłego dla oka jest łatwiej przyswajalne. Formatowanie pomoże ułożyć zdania w logiczną całość.
 13. Wytłuszczenie najważniejszych słów
  To kolejny aspekt formatowania, któremu warto się przyjrzeć. Copywriterzy wytłuszczają frazy kluczowe oraz ważne dla nich informacje, aby czytanie było bardziej intuicyjne. Stosuj wytłuszczenia jeśli dana partia tekstu jest Twoim zdaniem istotna lub potencjalnie wiele osób może jej wyszukiwać. Takie działanie znacznie zwiększy użyteczność artykułu. Dzięki temu autor wygląda jak osoba, która wie, co chce przekazać i jaki jest tego cel.
 14. Czas teraźniejszy lub przyszły
  Chcąc zachęcić klienta do działań, nie pisz w czasie przeszłym. Jedynym wyjątkiem jest opowiadanie historii lub zakładka „O nas”, w której często przedstawiane są ważne fakty. Dowiedziono, że czas przyszły i teraźniejszy znacznie lepiej działają w komunikacji. W końcu bardziej interesuje nas to, co jest teraz i to, co będzie. Przeszłość warto zostawić za sobą, również w kwestii pisania artykułów.
 15. Język straty
  Pisaliśmy o języku korzyści, ale mało kto wie, że skteczny jest również język straty. Polega on na podkreśleniu unikatowości oferty, przez trud w jej sfinalizowaniu. Często słyszymy, że promocja na dany produkt minie za kilka dni lub, że decyzję musimy podjąć już teraz. Wizja straty okazji popycha klientów do zakupów i znacząco zwiększa wskaźnik sprzedaży. To naprawdę działa.
 16. AIDA
  Dawna metoda znana z reklamy, sprzedaży i copywritingu może zdziałać cuda. Czy wiesz na czym polega AIDA? To skrót od Attention, Interest, Desire, Action. W dużym uproszczeniu chodzi o to, aby zdobyć uwagę, zainteresować, wywołać pożądanie i zakończyć działanie akcją. Komunikat budowany w ten sposób ma duże szanse powodzenia, a z pewnością o wiele większe niż tekst budowany bez określonej struktury.
 17. Potrzeby klienta
  Nie można pisać skutecznie, jeśli nie zna się potrzeb swojego klienta. To ważna zasada w budowaniu relacji biznesowych, z którą trzeba się zapoznać. W tym celu, przed napisaniem tekstu stwórz profil potencjalnego klienta, czyli określ grupę docelową. Taki obraz pozwoli Ci lepiej pokierować przekaz, a co za tym idzie uzyskać lepszy rezultat.
 18. Konkrety
  Nikt nie lubi lania wody. Retoryka, która nie jest oparta na faktach to zdecydowanie krok w złą stronę. Każdego czytelnika interesują szczegóły. Jeśli mowa o ofercie sprzedażowej, chce on dowiedzieć się wszystkiego na temat produktu lub usługi. Przede wszystkim tego, jak zmieni on jego życie i czy warto inwestować w to pieniądze. Ponadto im więcej liczb i detali, tym tekst jest bardziej wiarygodny.
 19. Trwałe relacje
  Nie jest tajemnicą, że sprzedaż jest związana z emocjami. Również napisane teksty powinny je wyzwalać, by wezwanie do działania dało większy efekt. Z związku z tym zwracaj się do czytelnika jak do przyjaciela. Pisz do niego na „Ty”, tłumacz wszystko jak podczas niezobowiązującej rozmowy i traktuj go z należytym szacunkiem. Takie działania zaowocują przywiązaniem i poczuciem bycia unikalnym.
 20. Budowanie renomy eksperta
  Obecnie to właśnie content marketing święci triumf i nic nie wróży zmiany sytuacji. Nie dość algorytmy wyszukiwarek doceniają wartościowe treści, to jeszcze pozwalają one zapunktować u klientów. Podanie wiedzy za darmo to obecnie najskuteczniejsza metoda na podniesienie wskaźnika sprzedaży. Ponadto budowanie renomy eksperta to także zwiększenie zaufania względem marki.
 21. Zadawanie pytań?
  Czy często zadajesz sobie pytania? No właśnie. Odpowiednia zapytanie jest zaczątkiem działań. Niekiedy te działania to finalizacja transakcji, a innym przemyślenie pewnych kwestii. Nie ważne, czy piszesz w celach informacyjnych, czy sprzedażowych. Zadanie odpowiedniego pytania zawsze wiąże się z poszukiwaniem odpowiedzi. Czy nie mam racji?
 22. Budowanie wizji w głowie czytelnika
  Dobry copywriter pisze obrazowo, używa porównań i plastycznego języka. Podobnie jak podczas czytania książki, język może wprowadzać nas mentalnie w inny świat, pozwala poczuć zapach, poznać fakturę i zobaczyć więcej. Właśnie takie opisy w ofercie sprzedażowej są najbardziej skuteczne. Gdy ktoś wyobrazi sobie sytuację, jego mózg będzie dążył do realizacji pragnienia, co sprzyja konwersji.
 23. Dopasowanie tekstu do medium
  Znając techniki sprzedaży można zwiększyć efektywność w mgnieniu oka. Marshall McLuhan zajmował się komunikacją. Powiedział, że media same w sobie są środkiem przekazu i trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Pisząc treści do mailingu należy ułożyć tekst inaczej niż w przypadku tekstów do landing page. Z tego względu przed napisaniem treści, określ ostateczną formę komunikatu.
 24. Analityka
  Aby poprawić skuteczność tekstów ważne jest wyciąganie wniosków. Copywriterzy śledzą losy swoich wpisów, badają ich popularność, ilość wejść, średni czas pobytu na stronie i zachowania użytkowników. Pamiętajmy, że każdą treść da się zmienić, dlatego jeśli oferty nie konwertują, warto dokonać drobnych korekt. Najlepsze teksty powstają za pomocą prób i błędów oraz kompetencji twórców.
 25. Opowiadanie historii
  Nic obecnie nie sprzedaje tak skutecznie jak storytelling. Dobrze opowiedziana historia niesie za sobą ładunek emocjonalny, który angażuje czytelnika. Każda z historii podobnie jak bajki Disneya stanowi zaczarowany świat, w którym są dobrzy oraz źli bohaterowie. Istotna jest przemiana postaci, które pokonują długą drogę i walczą z przeciwnościami losu. Świetnie, jeśli te działania promują produkty i usługi firmy.