Dziś już nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu komórkowego czy smartfona. Czym właściwie różni się jedno od drugiego? Dowiesz się tego w poniższym artykule.
Telefon komórkowy
Pierwsze telefon komórkowy powstał w 1973 roku w Nowym Jorku. Telefony stacjonarne były instalowane w budynkach i połączone z siecią telefoniczna. Na początku nie każdego było stać na taki luksus. Później powstały telefony komórkowe. Były wprawdzie urządzeniami przenośnymi, ale trzymając go, miałeś wrażenie, że trzymasz cegłę. Obecnie telefony posiadają klasyczną klawiaturę i stosunkowo niewielki wyświetlacz, bez problemów mieszczą się w kieszeni. Sprawdzają się przy wykonywaniu połączeń telefonicznych, pisaniu sms-ów, czy drobnych grach takich jak Snake lub Packman.
Są oczywiście ludzie, którym wystarcza fakt, że telefon służy wyłącznie do dzwonienia, ale wielu oczekuje więcej od urządzenia, z którego korzysta na co dzień. Aby sprostać wymaganiom użytkowników, twórcy telefonów kombinowali, wymyślali i w końcu stworzyli smartfona.
Smarfon, czyli urządzenie dla wymagających
Smartfon możemy traktować jako przenośny komputer, zresztą w budowie jest on do niego zbliżony. Im mocniejszy procesor i więcej pamięci RAM, tym lepiej. Obecnie mamy do wyboru dwa systemy operacyjne, Android albo IOS, przeważnie oferowany przez firmę Apple.
Smartfony pozwalają na korzystanie z internetu, przeskakiwanie między aplikacjami i przesyłanie treści. Bez problemu obejrzymy na nim film, czy posłuchamy muzyki. Dostęp do Internetu sprawia, że szybko sprawdzimy jakąś informację, możemy być na bieżąco z informacjami i to w każdym miejscu, nie musimy w tym celu włóczyć ze sobą laptopa. Pozwala nam to zaoszczędzić czas i znaleźć potrzebne informacje. W przypadku gotowania nowej potrawy możemy położyć na stole telefon, a nie całą książkę kucharską.
Ponadto w wielu smartfonach możemy uruchomić opcję GPS, dzięki czemu łatwiej dotrzemy do celu. Zrobimy sobie także ładne zdjęcie, czy to krajobrazu, czy selfie, ponieważ obecnie modele umożliwiają takie fotografowanie. Często mamy do czynienia ze stabilizacją optyczną oraz cyfrową, a w sprzęt wmontowane są mikrofony. To daje nam możliwość nagrania profesjonalnego filmu i przerobienia go potem na komputerze, bez konieczności zakupu i noszenia ze sobą ciężkiego i często drogiego sprzętu.
Możemy także telefonem płacić za zakupy. Innymi słowy, smartfon łączy w sobie cechy komputera, przez co w wielu aspektach ułatwia nam funkcjonowanie. Ponadto wszystkie smartfony posiadają dotykowy wyświetlacz, dzięki czemu obsługa urządzenia jest bardzo wygodna. Możliwości są bardzo duże, notowanie informacji, robienie zdjęć, przesyłanie ważnych plików, oglądanie filmów, nauka języka obcego w czasie jazdy tramwajem i wiele innych.
Różnice w systemach operacyjnych
W klasycznych komórkach nie znajdziemy czujników piony, ruchu. Systemy operacyjne smartfonów są podobne do komputerowych, dlatego też pozwalają na większą funkcjonalność. Lepsze zdjęcia, filmy, a także możliwość zainstalowania dodatkowych aplikacji są cenione przez użytkowników. Ponadto smartfony działają szybciej, dźwięk ma lepszą jakość a obrazy większa płynność.
Podstawowe różnice między telefonem komórkowym a smartfonem
Zarówno smartfon jak i telefon komórkowy pozwalają na wykonywanie połączeń głosowych oraz wysyłanie wiadomości sms/mms oraz wykonywanie zdjęć i kręcenie filmów( chociaż w przypadku klasycznych telefonów jakość kamery i aparatu zwykle jest o wiele niższa). Smartfon w przeciwieństwie do telefonu komórkowego pozwala również na surfowanie po sieci www, korzystanie z funkcji biznesowych takich jak office, czy mail oraz instalowanie dodatkowych aplikacji i płatność telefonem. Ponadto każdy smarfon ma dotykowy ekran.
Klasyczny telefon też dobry
Tradycyjne telefony komórkowe mają jednak pewną zaletę, mianowicie dobrą baterię, która wytrzyma tydzień po jednym ładowaniu. Wielu właścicieli smartfonów ładuje swoje urządzenie codziennie, a czasem rano i wieczorem przy intensywnym użytkowaniu.
Ponadto nawet jeśli komórka spadnie ze schodów, nic się jej nie stanie, z kolei smartfon zapewne ucierpi. Niektórzy przyzwyczaili się do tego, że telefon służy wyłącznie do dzwonienia i pisania i ilość aplikacji może ich drażnić, szczególnie ludzi starszych. Innym ważnym aspektem jest cena, ponieważ smartfony niejednokrotnie sporo kosztują.
Ogromne możliwości smartfonów sprawiają, że telefony komórkowe zawładnęły światem. Nadal jednak część osób korzysta z tradycyjnych telefonów, ponieważ zwykłe funkcje im wystarczają.