Strona główna » Na co zwracać uwagę przy wyborze platformy e-commerce?

Na co zwracać uwagę przy wyborze platformy e-commerce?

Od czasu pandemii wirusa COVID-19 znacznie wzrosła sprzedaż internetowa w stosunku do sprzedaży offline. Coraz więcej osób robi zakupy przez internet, a zamawiane z dostawą są coraz bardziej różnorodne produkty. Nawet zwykłe zakupy w markecie wiele osób realizuje za pośrednictwem internetu. Jest to rewolucja w zachowaniach konsumenckich, a sprzedawcy muszą za nią nadążyć, jeśli chcą utrzymać się na rynku. Sprzedawcy, którzy nie posiadają swojego sklepu internetowego powinni go jak najszybciej założyć. Jak się okazuje, sklep internetowy może być zakodowany na nasze życzenie, a może także być postawiony na jednej z wielu popularnych platform typu e-commerce. Na co powinieneś zwrócić uwagę, nim zdecydujesz się na wybór odpowiedniej dla siebie platformy? Istnieje kilka ważnych czynników, jakie każdy sprzedawca powinien wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Pozycjonowanie w wyszukiwarce Google

Na początku upewnij się, czy dana platforma będzie się dobrze pozycjonować w Google. Chodzi o to, aby po wpisaniu w wyszukiwarkę kategorii produktu Twój sklep wyświetlił się na pierwszej stronie wyszukiwania. Aby było to możliwe platforma powinna posiadać możliwość edycji takich parametrów jak meta tagi (title, description), posiadać prostą budową nagłówków (H1, H2 itp.), a także nie być przesadnie przeładowaną kodem. Najlepiej jest, aby stosunek kodu do treści strony był poniżej 50% dla kodu. Oczywiście można po prostu umieścić dużo treści i opisów w swoim sklepie, co jest jak najbardziej wskazane pod kątem wyszukiwarki Google. Dobrze jest, aby platforma posiadała także funkcję prowadzenia bloga, to ułatwi Ci nasycenie serwisu treściami i tym samym przełoży się na ściągnięcie użytkowników na Twoje strony produktowe. Jest to bardzo istotny czynnik, ponieważ w innym wypadku będziesz zmuszony płacić wysokie kwoty za reklamy, aby przyciągnąć zainteresowanych klientów do swojego sklepu.

Prosty panel do zarządzania sklepem

Bardzo ważne jest, abyś mógł zarządzać swoim sklepem niezależnie. Oznacza to, że sam będziesz mógł go edytować, zmieniać zamieszczone w nim treści, dodawać produkty, kategorie produktów, a najlepiej również całe podstrony. W innym wypadku każda zmiana czegokolwiek na stronie będzie CIę kosztować, ponieważ będziesz musiał za jej wykonanie płacić programiście. Jeśli panel do zarządzania stroną nie będzie wygodny i intuicyjny, wówczas będziesz musiał spędzić bardzo dużo czasu na nauczenie się go i nigdy nie będziesz mieć pewności, czy czegoś nie popsujesz w trakcje edycji. Takie sytuację są frustrujące i stresujące, zatem najlepiej jest ich po prostu unikać. Wybieraj tylko te platformy, w których edycji będziesz czuć się pewnie i będziesz wiedział, jak działają poszczególne funkcje w Twoim sklepie.

Możliwość integracji z innymi programami

Istotne jest, aby Twój sklep był w stanie łatwo łączyć się z innym oprogramowaniem, z którego będziesz korzystać. Może to być program fakturowy lub po prostu software do wysyłania newslettera. Pozostawanie w stałym kontakcie mailowym ze swoimi klientami jest bardzo ważne i pomaga ściągnąć użytkowników zainteresowanych promocjami. Również, jeśli ktoś z kupujących nie dokończy transakcji, wówczas będziesz mógł mu o tym przypomnieć drogą mailową. Jest to istotne, ponieważ niedokończone transakcje to swoista norma w świecie sprzedaży internetowej. Możliwość wysłania wiadomości przypominającej o dokończeniu transakcji jest w stanie zarobić dla Ciebie dodatkowe 15% Twojego regularnego, miesięcznego przychodu. Jeśli nie będziesz w stanie łatwo zintegrować swojej platformy sprzedażowej z narzędziami do wysyłania maili, wówczas czeka Cię dużo ręcznej i żmudnej pracy, której zdecydowanie nie chcesz wykonywać.

Estetyka i szybkość ładowania się strony

Ważny element to szybkość ładowania się strony. Obecnie nikt nie będzie czekać, aż Twój sklep się załaduje w przeglądarce, ponieważ atrakcyjna konkurencja jest jedno kliknięcie dalej od Ciebie. W takim wypadku nie możesz sobie pozwolić na rozproszenie uwagi użytkownika i Twoim zdaniem jest nie wywoływanie u niego uczucia frustracji. Właśnie ten rodzaj emocji czujemy czekając zbyt długo, aż strona się załaduje. Dlatego zadbaj, aby Twoja platforma była lekka i nie przeciążała za bardzo łącza internetowego. W innym wypadku użytkownicy będą po prostu opuszczać Twoją stronę, nawet jeśli będzie ona wysoko w wynikach Google. Pamiętaj także, aby Twój sklep był czytelny i estetyczny. Umieszczaj w danych sekcjach informacje kluczowe dla tego etapu transakcji, na którym jest użytkownik. Nie przeładowuj stron informacjami, ponieważ wtedy użytkownik nie będzie w stanie skupić uwagi na dokończeniu rozpoczętej transakcji. Również brzydki i niechlujnie zbudowany sklep może budzić nieufność. Oznacza to, że klient nie będzie mieć poczucia, że towar faktycznie zostanie do niego wysłany, gdyż strona nie będzie wyglądać zachęcająco. Jest to bardzo ważny element i jego pominięcie może zniweczyć całe przedsięwzięcie jakim jest rozkręcenie sprzedaży internetowej.

Podsumowując, jak widzisz zbudowanie sklepu internetowego nie jest proste i należy pamiętać o wielu aspektach jednocześnie. Na spokojnie rozpisz sobie tabelkę, w której będziesz uzupełniać cechy poszczególnych platform typu e-commerce. Pozwoli Ci to przeanalizować plusy i minusy każdej z platform oraz sprawi, że będziesz mieć lepszy ogląd przed podjęciem finalnej decyzji. Nie spiesz się, ponieważ wybór platformy będzie wiążący i odbije się na wielu aspektach Twojego biznesu.