Strona główna » Poradnik jak zarabiać na blogu i współpracować z firmami

Poradnik jak zarabiać na blogu i współpracować z firmami

Istnieje cała masa blogów o różnych tematach. Ludzie czytają je, ponieważ znajdują tam interesujące treści, a piszący często dzięki temu zarabiają. Oczywiście można po prostu pisać bloga i cieszyć się z interakcji z czytelnikami, jednak wielu obecnych i potencjalnych blogerów interesuje możliwość zarobku. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób zarabiać na blogu.

Wysokość zarobków na blogu

Na wysokość zarobków na blogu wpływa dużo czynników. Są to min.:

  • Miesięczna ilość użytkowników czyli liczba odwiedzin na blogu, średni czas na nim spędzony – możesz to sprawdzić za pomocą Google Analytics.
  • Szybkość ładowania strony – jeśli strona wolno się ładuje, użytkownik nie będzie czekał, tylko pójdzie gdzie indziej.
  • Oprawa estetyczna bloga – ładna oprawa zachęca do czytania. Przejrzyste zakładki, przyjemna czcionka
  • Treść odgrywa istotną rolę. Jeśli piszesz o jakimś niszowym temacie, o którym trudno znaleźć cokolwiek na innych stronach, a jednocześnie jest on atrakcyjny dla czytelnika, brawo! Także pisanie w sposób ciekawy, przystępny zachęca do odwiedzania strony.

Ile można zarobić na blogu

Porzucenie pracy, by zostać blogerem to dość ryzykowny pomysł. Mało kto zarabia na tym kokosy, przynajmniej na początku, dlatego lepiej potraktować blogowanie jako dodatkowe zajęcie. Trzeba mieć świadomość, że nie każdy odniesie spektakularny sukces. Często nie piszemy wystarczająco ciekawie, by ktoś nas czytał. Ważna jest również konsekwencja- jeśli zamieszczamy jeden post na pół roku, to trudno budować zainteresowanie czytelników. Jeśli nasz blog zdobędzie większe zainteresowanie, może uda nam się zarobić około tysiąca w miesiącu.

Jak zarabiać na blogu?

Możliwości jest całkiem sporo. Na swoim blogu możesz zamieszczać artykuły dotyczące produktów i ich zastosowanie, zostaniesz testerem produktów, będziesz zamieszczać recenzję. Inne opcje to nagranie filmów czy organizowanie konkursów z nagrodami sponsora.

Współpraca z firmami

Współpraca z firmami może dać ci zarobek. Pieniądze piechotą nie chodzą. Oprócz tego, że jeśli uda ci się przekonać firmę, stajesz się jej ważnym partnerem biznesowym. Twój blog także może sporo na tym zyskać, jeśli odpowiednio ustalisz warunki współpracy. Warto zamieścić link do swojego bloga na portalach, gdzie przedsiębiorstwa szukają takich blogów, jak twój. Przykładowo na reachablogger czy whitepress możesz znaleźć firmę zainteresowaną współpracą. Możemy także napisać do firmy maila, w którym zachęcimy do nawiązania kontaktu. W treści powinny się znaleźć adres bloga, tematyka, statystyki odwiedzin bloga i konkretna propozycja cenowa. Wybierz firmy, które faktycznie korzystają z usług blogerów. Twoja wiadomość powinna być uprzejma i spersonalizowana ( wysyłanie maila od razu do kilku organizacji to średni pomysł).

Jak przekonać firmę do siebie?

Twój blog powinien być atrakcyjny i popularny. Jeśli czytają go tylko dwie osoby w miesiącu, to raczej słaba reklama. Na początku zadbaj o bloga, aby był ładnie i ciekawie prowadzony. Korzystaj z wiedzy na temat SEO, publikuj notatkę przynajmniej raz na tydzień. Pamiętaj również o sile mediów społecznościowych – warto w tym celu stworzyć osobny fanpage na Facebooku powiązany z twoim blogiem. Gdy twoja strona zyska czytelników, a ty wprawę, możesz pomyśleć o współpracy z firmami. Dobrze mieć na blogu podstronę „współpraca”, aby potencjalna firma wiedziała, że jesteś zainteresowana taką formą.

Linki sponsorowane

Dobrą formą zarobku są linki sponsorowane. Obecnie sporo osób używa AdBlocka, przez co zarobki na reklamach są niższe. Autor bloga zarabia na linku, kiedy użytkownik w niego kliknie. Na blogu możemy zamieszczać linki reklamowe, czyli takie, którymi mogą być zainteresowane firmy. Aby link był skuteczny, nasz blog musi mieć dobrą pozycję w gogle. Nawet jeśli za kliknięcie w link dostaniemy złotówkę, to po stu kliknięciach zarobimy w miesiącu sto złotych. Stawki zresztą nie są zbyt wygórowane, ale przy dużej liczbie osób odwiedzających bloga, możemy zarobić całkiem sporo.

Zarabianie na reklamach

Umieszczanie reklam na blogu polega na umieszczaniu reklam w miejscach widocznych dla czytelników. Zarobek generują kliknięcia w reklamę. Oczywiście nie możemy zarzucić całej strony reklamami, ponieważ tylko zirytowalibyśmy ludzi. Poza tym reklamy mogą spowolnić działanie strony, więc należy być dość ostrożnym w tym temacie, jedna czy dwie reklamy wystarczą.

Wpisy sponsorowane

Wpis sponsorowany to artykuł przygotowywany na zlecenie klienta. Ma on na celu promocję marki, produktu lub strony. Za odpowiednią opłatą, bloger zamieszcza wpis na dany temat. Ma to sens, jeśli bloger specjalizuje się w danej tematyce i zamieszcza wartościowe artykuły. W celu wyceny należy się zastanowić, ile osób odwiedza daną stronę. Zwykle za jednego użytkownika liczy się od 1 do 4 groszy i należy pomnożyć tę stawkę przez średnią ilość osób, która miesięcznie odwiedza naszego bloga. Warto pamiętać, że ludzie nie czytają blogów, bo uwielbiają reklamy, dlatego oprócz artykułów sponsorowanych piszmy także zwykłe treści, wolne od promowania firm i usług.

Jak zwiększać zyski?

Jeśli chcemy, by nasz blog stanowił źródło dochodu zadbajmy o regularne publikowanie wartościowych treści. Zacznijmy od siebie, czyli od naszych kompetencji w zakresie SEO, fotogriafii czy poprawnej polszczyzny ( tak, to też jest ważne). Szanujmy siebie i naszych klientów. Firmy zapłacą nam za artykuły sponsorowane, jeśli będą widzieć, że ta forma działa i przynosi im zysk.
Nie bójmy się korzystać z różnych form zarabiania, ponieważ zebranie kilku słabo płatnych metod może nam wygenerować ciekawe pieniądze.