Strona główna » Poradnik mentorski: Jak znaleźć w sobie motywację?

Poradnik mentorski: Jak znaleźć w sobie motywację?

Motywacja jest bardzo ważna

Wszyscy znamy uczucie, kiedy możemy dosłownie wszystko. Duże pokłady motywacji są bardzo istotne. Dzięki niej możemy robić to, czego pragniemy i to, czego się od nas oczekuje na przykład w pracy, czy w życiu prywatnym, rodzinnym. Jednak nie zawsze jest tak, że motywacja jest na odpowiednim poziomie. Często poddajemy się właśnie dlatego, że tracimy motywację. W tym trudnym momencie bardzo wiele osób po prostu odpuszcza i przestaje dążyć do wyznaczonego celu. Przedłużający się stan braku motywacji, może doprowadzić do wielu negatywnych skutków.

Jak znaleźć w sobie pokłady motywacji?

Jeśli zauważysz u siebie oznaki braku motywacji, koniecznie zacznij działać. Jeśli zaczniesz działać odpowiednio szybko, przywrócenie motywacji okaże się łatwiejsze niż w przypadku, gdy zajmiesz się tym później. Pamiętaj, że w życiu każdego człowieka pojawiają się takie momenty, w których motywacja jest bardzo słaba albo wręcz w ogóle jej nie ma. Można jednak sobie z tym skutecznie poradzić:

  1. Cele są na pierwszym miejscu listy, ponieważ są bardzo ważne, a wręcz konieczne. Życie bez wyznaczonych do osiągnięcia celów, to często życie bez motywacji, a jest przecież ona bardzo ważna dla satysfakcji z życia. Realne cele pozwolą ci nastawić się na ich osiągnięcie, co zmotywuje cię do działania. Pamiętaj jednak, że cele powinny być realne, nie powinno być ich również za dużo. Jeśli na raz wyznaczysz sobie wiele celów, możesz nie podołać spełnieniu wszystkim. Nie jest to oczywiście nic złego, ale na niektórych działa demotywująco.
  2. Wyobrażaj sobie, że spełniasz to, co sobie zaplanowałeś – warto to robić chociaż od czasu do czasu. Sprawia to, że jeszcze bardziej chcemy działać i osiągnąć cel.
  3. Planuj – określ co, kiedy i w jaki sposób zrobisz, aby osiągnąć swoje cele. Dzięki temu stworzysz wizualizację całego procesu, co ułatwi ci działanie w odpowiednim kierunku. Rozpisanie działań na kilka kroków pomoże ci łatwiej podjąć działania.
  4. Metoda pięciu minut – jest bardzo popularna w nieco innej formie. Jeśli mówisz sobie „zacznę o równej godzinie”, a gdy jest kilka minut po przedłużasz czas o kolejną godzinę, robisz to nieodpowiednio. Daj sobie pięć minut na podjęcie zadania i ani minuty dłużej. Po upływie pięciu minut, po prostu zabierz się do działania.
  5. Weź kartkę i długopis, albo otwórz notatnik w telefonie i wypisz zalety, które da ci zarówno droga do celu, jak i jego osiągnięcie. Nie wszystkie cele muszą być logiczne, nawet jeśli coś wydaje ci się bez sensu – zapisz to.
  6. Zadbaj o pozytywne nastawienie – czasami może być to trudne, ale warto się postarać. Unikaj stwierdzeń, które mówią, że nie dasz rady, że coś jest za trudne. Jeśli coś sprawia ci zbyt duży problem, zmodyfikuj nieco cel, wydłuż czas na jego realizację albo zmień kroki, które mają do niego doprowadzić. Pamiętaj, że nie warto rezygnować.
  7. Pozwól sobie na rozsądny odpoczynek – osiąganie celów może być naprawdę wyczerpujące. Pozwól sobie na odpoczynek i zrób coś co naprawdę lubisz, coś dzięki czemu się relaksujesz. Dzięki odpoczynkowi zyskasz nowe pokłady energii i motywacji, które pozwolą ci prężnie działać.
  8. Nagradzaj się – jeśli uda ci się zrealizować etap drogi do osiągnięcia celu, świętuj to i pozwól sobie na małą nagrodę. To dodatkowo cię zmotywuje.
  9. Zastanów się, czego tak naprawdę pragniesz – i realizuj tylko takie cele, które dadzą ci prawdziwą satysfakcję. Jeśli spędzisz dużo czasu i włożysz ogrom siły w coś, co ostatecznie nie da ci satysfakcji, poziom twojej motywacji na pewno spadnie.
  10. Zadbaj o dobrą zabawę – osiąganie celów nie powinno być przykrym doświadczeniem. Aby posiadać motywację należy pamiętać o tym, że można spróbować dążyć do celu w taki sposób, który nie wyklucza dobrej zabawy chociaż od czasu do czasu. Droga i osiągnięcie celu powinny być wyzwaniem, ale również satysfakcjonującym i ciekawym przeżyciem.

Jeśli będziesz postępować według zasad, które zostały tutaj wymienione, poziom twojej motywacji będzie utrzymywał się na naprawdę wysokim poziomie. Każdy ma swoje marzenia i cele, każdy lubi je osiągać i cieszyć się z sukcesu. Zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym motywacja jest bardzo ważna. Pozwala działać prężnie, osiągać zadowolenie z życia i poczucie satysfakcji, bez czego życie nie jest tak pełne i wartościowe. Pamiętaj jednak o umiarze, zdrowym rozsądku i konstruktywnej krytyce. Wiele można w życiu zrobić, mówi się przecież, że wszystko jest dla ludzi. Trzeba jednak pamiętać, że nie jesteśmy w stanie realizować kilkunastu dużej wagi celów na raz, a także mieć na uwadze to, że dobra ma określoną liczbę godzin.Odpoczynek to także bardzo ważna kwestia w życiu każdego człowieka, nie odmawiaj więc sobie małych przyjemności i chwili tylko dla siebie, dzięki której możesz mieć czas tylko dla siebie i osiągnąć pokłady siły do działania.

Podsumowanie

Motywacja jest tym, o co warto zadbać. To między innymi dzięki niej, jesteśmy w stanie zrobić coś, co przyniesie nam określone korzyści. Niestety każdego dopada czasami chwila, w której poziom motywacji jest bardzo niski, albo nie ma jej wcale. Warto zacząć działać jak najszybciej i uwierzyć w swoje możliwości. Każdy przecież posiada umiejętności i cechy, dzięki którym jest dobry w różnych dziedzinach. Warto wykorzystywać swoje możliwości. Motywuj się, odpoczywaj i zaplanuj to co chcesz osiągnąć, a także kroki które podejmiesz aby do tego doprowadzić.