System inteligentnego domu zdobywa coraz większą popularność- nie bez powodu. Jest to spore ułatwienie i zabezpieczenie swojego miejsca zamieszkania- na miarę aktualnych czasów, które związane są z erą nowoczesnych technologii, w jakiej się znajdujemy.
Mimo popularności terminu „inteligentny dom” często nie zdajemy sobie w stu procentach sprawy, cym tak naprawdę jest ten system, mający za zadanie możliwie jak najbardziej ułatwić nam życie. Być może wyobrażamy sobie budynek pełen futurystycznych zabezpieczeń i możliwości, tysiącami bajerów i być może z funkcją głosowego porozumiewania się z budynkiem mieszkalnym- bo to przecież dom inteligentny, a jednym z jej wyznaczników jest używanie języka. Może się oczywiście zdarzyć, że kiedyś tak to będzie właśnie wyglądało, jednak dzisiaj sprawa ma się nieco inaczej i inteligentny dom wcale nie jest aż tak skomplikowany i onieśmielający.
Czym jest system inteligentnego domu?
Wobec tego powstaje zasadnicze pytanie, które ma na celu rozwiązanie wszelkich wątpliwości. Co to właściwie jest? O czym konkretnie mówimy, kiedy mamy na myśli system inteligentnego domu?
Można wyjaśnić to w bardzo prosty sposób: na inteligentny dom składają się urządzenia powszechnie znane i ogólnodostępne dla każdego. Różnica jest jednak taka, że urządzenia te połączone są w jeden zintegrowany system. Każdy dom inteligentny jest inny, bo to my decydujemy, co konkretnie się w nim znajdzie. Funkcje i liczba podłączonych instalacji zależy tylko i wyłącznie od naszych upodobań, oczekiwań i rzecz jasna możliwości finansowych. Na rynku jest dostępnych szereg urządzeń, które potrafią ułatwić nam sporo codziennych działań i zwiększą bezpieczeństwo, zabezpieczając nasze domostwa przed ewentualnymi kradzieżami i włamaniami. Na system inteligentnego domu składają się między innymi: kamery, czujniki bezprzewodowe, sensory na drzwi oraz okna, żarówki łączone z systemem wi-fi i tym podobne. Istnieją różne zestawy, różne połączenia i to od nas zależy, z czego skorzystamy, a które urządzenia uznamy za mniej ważne lub po prostu niepotrzebne. Istnieją dwa rodzaje systemów inteligentnego domu: przewodowe, które bazują na kablach internetowych RJ-45, przełącznikach switch a także stacjach NAS; bezprzewodowe- ich kontrola odbywa się za pośrednictwem wi-fi, bluetooth, zigbee i tym podobnych. Montaż oraz konfiguracja systemów nie należy do czynności trudnych i bardzo często można dokonać tego samodzielnie. Interfejs jest możliwie jak najbardziej intuicyjny, bo o to chodzi w inteligentnych domach, aby wszystko było klarowne, przejrzyste i proste. Proces konfiguracji przeprowadza się za pomocą urządzenia elektronicznego- smartfona albo tableta. Wszystko to można dostosować do swojego stylu życia, godzin pracy i określonych zachowań. Każdy dom inteligentny jest autorski i wyjątkowy.
System inteligentnego domu – obsługa
Obsługa systemów bezpieczeństwa nie należy do skomplikowanych- nie może być przecież inaczej. Sterowanie odbywa się za pomocą urządzenia typu smartfon lub tablet. Jest przejrzyste i intuicyjne, dlatego w zasadzie nie ma obaw, że coś pójdzie nie tak i czegoś nie będziemy w stanie zrozumieć. Warto jednak pamiętać, że przy wyborze sprzętu najlepiej jest ograniczać się do jednego producenta, tak aby mieć cały swój dom w jednej aplikacji. Różne urządzenia to różne aplikacje- a to wywoła niepotrzebne przeskakiwanie między nimi i zamieszanie. Sprawdzajmy więc kompatybilność urządzeń i dostosowujmy do naszego sprzętu.
System inteligentnego domu – jak dobrze wybrać?
W sytuacji, kiedy decydujemy się na skorzystanie z systemu domu inteligentnego, kolejną myślą jest zapewne ta, jakiego wyboru konkretnie dokonać i na co zwrócić uwagę? Okazuje się, że nie jest to pytanie proste i będziemy musieli poświęcić mu chwilę, aby kupić sprzęt, który faktycznie nam się przyda- praktyczność jest najważniejsza- to główne założenie systemów tego typu. Mają służyć człowiekowi w dniu codziennym. Tak więc, na co się zdecydować? Wybór instalacji zależy w dużej mierze od miejsca, gdzie będzie używana. W budynkach, które zostały dopiero doprowadzone do użytku, a także w firmach- można z dużym powodzeniem i bez obaw zastosować rozwiązanie przewodowe, chowając ówcześnie okablowanie tak, aby nie przeszkadzało i nie raziło wzroku. Niestety, jeśli zdecydujemy się na dom inteligentny przewodowy, będziemy mieli dość ograniczone rozbudowy, problemem może okazać się przemeblowanie, czy dostawienie nowych mebli. Słowem- nie jest to rozwiązanie elastyczne i trzeba o tym pamiętać, kiedy decydujemy się doprowadzić do użytku system za pomocą kabli. Również w sytuacji, kiedy sprzedajemy naszą nieruchomość, musimy liczyć się z tym, że nie odzyskamy w stu procentach swojego systemu i część będziemy musieli pozostawić przyszłemu właścicielowi, bo rozbiórka byłaby bardzo inwazyjna.
Na szczęście istnieje możliwość instalacji bez okablowania. Nie wymaga ona ingerencji w ściany budynku, nie ma potrzeby stosowania kabli, które mogą wyglądać bardzo nieestetycznie. System bezprzewodowy możliwy jest do instalacji w każdym miejscu- wystarczy tylko dostęp do Internetu- co, trzeba przyznać, nie jest dzisiaj szczególnym utrudnieniem. Zaletą bezprzewodowego inteligentnego domu jest to, że jest to metoda instalacji, która przyniesie nam dużą elastyczność. Możemy bez problemu modyfikować zabezpieczenia swojego domu do swoich potrzeb i możliwości. Brak stałego utwierdzenia za pomocą kabli jest bardzo wygodny i w niezwykle prosty sposób można wszystkie urządzenia przetransportować. Szczególnie polecane rozwiązanie dla osób, które budynek wynajmują i mogą w przyszłości chcieć zmienić miejsce zamieszkania, czy też pracy- bo systemy te popularne są także w firmach.